1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron İşçilerin Hizmet Alımı Kapsamında Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılacak
Taşeron İşçilerin Hizmet Alımı Kapsamında Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılacak

Taşeron İşçilerin Hizmet Alımı Kapsamında Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılacak

1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede taşerona kadro yönetmeliğine dair usul ve esasların yayımlanasının ardından taşeron işçilerin nasıl kadroya geçirileceklerine dair detaylar da belli oldu. Hizmet alımı kapsamında olup olunmadığı nasıl anlaşılacak?

A+A-

1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerinin uygulanmasına dair usul ve esaslar kapsamında taşeron işçilerin kapsamda olup olmadığı nasıl anlaşılacak?

Taşerona kadroda inceleme kriterleri nelerdir? Başvuruları alan birimler, başvuruları derhal tespit komisyonuna intikal ettirecekler ve tespit komisyonu başvuruları ön inceleme ve esas inceleme olmak üzere iki aşamada incelenecek.

Taşerona kadroda birinci aşama ön inceleme; başvuru formunun tam ve eksiksiz şekilde doldurulup doldurulmadığı, yapılan beyanların aranılan şartlara uygun olup olmadığı, usule ilişkin şekil şartlarına uyulup uyulmadığı incelenecek.

Taşerona kadroda ikinci aşama esas incelemede; yetkili EKAP kullanıcısı tarafından altisveren işçisi  internet sayfasına girilerek tespit edilecek. Bu siteyle ilgili olarak My Memur olarak sitemizde arama yaparak haberimize ulaşabilirsiniz.

İşçinin istihdam edildiği sözleşmenin kanun hükmünde kararname kapsamında personel alımına dayalı hizmet alımı sözleşmesi olup olmadığı hususu Kamu İhale Kurumu kayıtlarından kontrol edilecek. Ayrıca idare kayıtlarından da teyit edilecek.

Kapsam tarihi; İşçinin bu personel alımına dayalı hizmet sözleşmesi kapsamında o işyerinde 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalışıp çalışmadığı hususu Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarından kontrol edilecektir.                                                  

Ancak altisveren işçisi internet sayfasında yer almayan hizmet alım ihalelerinin, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ile diğer hizmet alımlarının birlikte yapıldığı hizmet alım ihalelerinin personel çalıştırılmasına dayalı olup olmadığı hususu idarelerce değerlendirilecel.

Bu durumda, 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalışan işçi listesi, altisveren işçisi internet sayfasına işyeri sicil numarası girilmek suretiyle kontrol edilecek. Usul ve esasların yer aldığı haberimiz için TIKLAYINIZ.

İşçinin bu tarih itibarıyla bu işyerinde çalıştığının tespit edilmesi halinde hizmet alımı suretiyle personel çalıştırılması tanımına uygun istihdam edilip edilmediği değerlendirilerek karar verilecek.

Tereddüt olması halinde tespit komisyonu tarafından söz konusu hizmet alımının, bu Usul ve Esaslarda belirtilen personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olup olmadığı detaylı olarak incelenip araştırılacak, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olduğunun belirlenmesi halinde gerekçeleri tutanak altına alınacak.

Sosyal Güvenlik Kurumuna yasal süresi dışında verilen belgeler bu tespitte dikkate alınmaz. Ayrıca, idarelerince 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalıştırılmakta olduğu tespit edilenlerden, hakkında bu tarihten sonra işten ayrılış bildirgesi verilenler de bentte aranan çalışma şartını sağlıyor kabul edilecek.

Tespit komisyonu, bütün başvuruların bitmesi beklenmeksizin inceleme işlemine başlar ve ilgililer hakkında ön inceleme ve esas incelemeyi öngörülen süre içerisinde sonuçlandırılacak. Bu madde kapsamında yapılan işlemler kayıt altına alınarak ayrıca çıktıları ilgili idare tarafından muhafaza edilecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.