1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron İşçilerin Kadroya Geçmek İçin İzleyeceği Adımlar Nelerdir
Taşeron İşçilerin Kadroya Geçmek İçin İzleyeceği Adımlar Nelerdir

Taşeron İşçilerin Kadroya Geçmek İçin İzleyeceği Adımlar Nelerdir

Taşeron İşçiler Nasıl Kadroya Alınacak, Kadroya Geçmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler, sürekli işçi kadrosu ne demek, sürekli işçi kadrosuna geçmek için ne yapılacak.

A+A-

Bilindiği üzere 4 Aralık 2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 113’ncü ve 127’inci maddelerine istinaden kamuda görev yapan yaklaşık 450 bin taşeron personel sürekli işçi kadrosuna alındı. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan 4 Aralık 2017 tarihinde halen aktif olarak görevde olanlar, askerde, doğum izninde veya sağlık raporundan dolayı istirahatli olanlar da daimi işçi kadrosuna geçiş yapabilecektir.

Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle, açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazılı beyanda bulunacak. Ayrıca, en son çalıştığı idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden doğacak haklarından herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı olarak beyan edecek.

Sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek isteyenler, bu aşamanın ardından 10 gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı kuruma başvuracak. Kadro başvurusu yapan işçilerin, şartları taşıyıp taşımadıklarının tespiti, bu tespite itirazların karara bağlanacak.

Taşeron işçiler, sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacak. Kadroya geçecek olan taşeron personel için sınavı, kendi kurumları yapacak. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak. Bu süreçlerin ardından taşeron işçiler, yüklenicinin hak edişlerinin ödendiği bütçe, teşkilat ve birim/yerleşim yeri adına vize edilmiş sayılan sürekli işçi kadrolarına idarelerince topluca geçirilecek.

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın taşeron işçilerini sürekli işçi kadrosuna geçirilmesinde uygulanacak yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınavın bir eleme sınavı olmadığını sadece bir prosedür olduğunu açıkladı. Başbakan yardımcısı Bozdağ’ın açıklamaları doğrultusunda, taşeron işçilerin sınavdan başarılı olabilecek miyim endişesi taşımaları yersizdir. MyMemur.Com.Tr olarak kadroya geçen taşeron işçilere hayırlı olsun diler, kamuda görev yapan tüm sözleşmeli, taşeron ve geçici personelin en kısa sürede kadroya geçirilmesini temenni ederiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler