1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Taşeron Sistemi Bitince Yerini İŞKUR TYP Alacak
Taşeron Sistemi Bitince Yerini İŞKUR TYP Alacak

Taşeron Sistemi Bitince Yerini İŞKUR TYP Alacak

Türkiye İş Kurumu İŞKUR tarafından Toplum Yararına Programlar TYP kapsamında her yıl yüzbinlerce işçi 6 veya 9’ar aylık mevsimlik olarak çalıştırılıyor. Taşeron sistemi bitmesine rağmen ismi değişerek yerine TYP sistemi geçecek! TYP’ye de kadro!

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından Taşerona kadro verileceği ve bunun 2017 sonuna kadar kesin olarak tamamlanacağı ifade edilmişti. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım da taşerona kadronun memur kadrosu olarak değil devletle kurulacak bir bağ ile olacağını açıklamıştı

 

Taşerona kadro ile ilgili olarak tüm bu gelişmeler olurken gerek sendikalar gerekse taşeron işçiler bu durumdan rahatsız. Taşerona verilecek olan kadronun sadece devletle bir bağ şeklinde olacak olması hem taşeron sisteminin varlığını korumasına hem de tam anlamıyla kadro verilmemesi anlamına gelebilir.

 

En önemli sorunlardan biri de taşeron sistem bitiriliyor dense bile ismi değişik yapılar hali hazırda zaten var ve devam ediyor. Örneğin ücretli öğretmenlik bunlardan biri. Her yıl 80 binden fazla ücretli öğretmen Milli Eğitim Bakanlığında en fazla 9 ay süre ile çalıştırılmakta. Üstelik asgari ücret kadar bile maaş alınamıyor. Sadece ek ders karşılığı ve izin hakkı yok.

 

Taşeron sistemin devam edeceğinin en önemli kanıtlarından biri de İŞKUR tarafından her yıl gerek belediyelere gerek Milli Eğitim Bakanlığına alınan Toplum Yararına Program TYP kapsamında en fazla 9 aylığına alınan işçiler. Bugün yapılan değişiklikle her ne kadar TYP süresi aynı kurumda 18 aydan 24 aya çıkarılsa da bir YTP işçisi 2 yıldan fazla aynı kurumda çalışamamakta!

 

TYP işçilerinin bu durumu şu an taşeron işçilerden daha da vahim. Yılda en fazla 9 ay çalıştırılan TYP’lilerin ertesi yıl iş garantisi yok! Üstelik 2’nci senenin sonunda aynı kurumda iş yok! Kapı dışarı edilmekteler. Ayrıca TYP olmak, TYP olarak bir kurumda çalışmak da o kadar kolay değil! Maalesef mülakat sistemi TYP alımlarında bile yer alabiliyor. Umarız taşeron bitiyor derken taşeronu aratacak sistemler asıl alımlara dönmez!

 

Bknz: İŞKUR TYP Personelinin Çalışma Süreleri Uzatıldı

Bknz: Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Toplum Yararına Programlar Kapsamında İşçi Alımlarına Rekor Başvuru

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
133 Yorum