1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Taşeron Sisteminin Kalkması İle KPSS Adaylarını Sevindiren İlk Personel Alımı Haberi Geldi
Taşeron Sisteminin Kalkması İle KPSS Adaylarını Sevindiren İlk Personel Alımı Haberi Geldi

Taşeron Sisteminin Kalkması İle KPSS Adaylarını Sevindiren İlk Personel Alımı Haberi Geldi

2018 yılı personel alımları taşeron sisteminin sona ermesi ile daha çok olacak. KPSS puanı ile yazılı veya sözlü sınavların da olabileceği alımlar önceki yıllara göre daha fazla olacak. Taşeronun yerine personel alımı ile ilgili ilk açıklama geldi!

A+A-

My Memur olarak taşeron sistemin KPSS alımlarını etkilemeyeceğine dair daha önce özel bir haber yapmıştık. Bilindiği üzere 1 milyondan fazla taşeron işçi 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında kadrolu işçi statüsüne alınıyor.

1 milyon kişinin birden devlet memuru olup da alımların duracağı veya azalacağı anlamına gelmemesi gerektiğini özellikle belirtmiştik. Çünkü taşeron işçiler hali hazırda hizmet alımları kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında firmalar aracılığı ile çalıştırılan personellerdi.

Taşeron sistem zaten en başından beri yanlış bir uygulamadır. Çünkü devlet kurumlarında asıl veya yardımcı işi yapan personeller için aracı bir firmaya gerek yok. Yani ek bir ödeme anlamına gelen firmaların aracı olmasına gerek yok.

Hizmet alımı yerine direk personel alımı yapılacak! İlk başta seçim vaadi olarak gündeme gelen ve 2 yılda ancak yasalaşabilen taşeron konusu aslında devletin üstündeki bir yükü de kaldırmaktadır. Şöyle ki taşeron firmalara ödenen ek maliyetler yerine direk personel alımları yapılması daha mantıklı bir uygulamadır.

Böylelikle firmadan hizmet alımı yapılması yerine direk personel alımları yapılarak hem kamu kurumlarına hizmet direk ilk elden ve daha az maliyetle verilecek hem de KPSS adayları için daha fazla istihdam sağlanmış olacak.

İlk personel alımı Sağlık Bakanlığına! 2018 yılı Sağlık Bakanlığı personel alımları kapsamında 55 bin kişilik kontenjan açıklandı. Burada en dikkat çeken ayrıntı şudur; Sağlık personeli, ebe, hemşire ve doktor alımlarının haricinde taşeron işçi yerine alınacak personellerden bahsedildi.

2017 yılında Sağlık Bakanlığına 10 bin taşeron işçi alımı yapılacaktı. Taşeron sistemi sona erdiğinden Bakanlığın bu alımı yapmadığı direk Bakan tarafından bugün açıklandı. Ayrıca 2018 yılı için de 9 bin kontenjan ayrıldığı belirtildi.

Taşeron firma yerine KPSS puanı ile personel alımı! Dolayısıyla eskiden taşeron olarak hizmet alımı kapsamında yapılacak olan personel alımları şimdi direk personel alımı olarak direk işçi kadrosunda Sağlık Bakanlığı kadrolarına yapılacak. KPSS adayları için taşeron sistemin ilk yansıması bu şekilde karşımıza çıktı.

2018’de 19 bin personel işçi alımı! Umarız diğer Bakanlıklar da hizmet alımları yerine yani taşeron yerine alacakları personelleri bu şekilde açıklar ve KPSS adaylarının az da olsa ümitleri çoğalır. 2018 yılında sağlık personeli, ebe, hemşire ve doktor alımlarının haricinde 19 bin de işçi kadrosuna personel alımı yapılacaktır ve bu ciddi bir sayıdır.

Merkezi alımla bile 5 bini geçmeyen memur alımını 4’e katlayan bu alım sadece bir Bakanlık tarafından 2018 yılında gerçekleştirilecek ve diğer Bakanlıklara örnek teşkil etmesini umuyoruz.

MEB, TYP çalışanları için de örnek teşkil etmeli! Milli Eğitim Bakanlığı da TYP kapsamında her yıl aldığı güvenlik görevlisi ve temizlik çalışanlarını İŞKUR kapsamında geçici olarak değil de kadrolu işçi olarak alsa hem istihdam için etkili bir durum söz konusu olur hem de TYP’lilerin işsiz kalma gibi sorunu ortadan kalkar.

KPSS’li ve mülakatsız alımlar yapılsın! Adayların en büyük sorunlarından biri de KPSS sonrası mülakatların yapılması. Kimi kurumlar yazılı ek sınav yapabilir, fakat mülakat devreye girdi mi sorun da başlıyor. Tüm sendikalar mülakatla torpili aynı kefede gördüklerinden karşılar. Umarız taşeron gibi mülakat sistemi de bir gün tamamen ortadan kalkar.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum