1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeron Sorunu Bitti mi
Taşeron Sorunu Bitti mi

Taşeron Sorunu Bitti mi

11 Ocak 2018 itibarıyla kapsam içerisinde olup başvurusunu yapabilen taşeron işçiler için ikinci aşamaya geçilirken, taşeron olup da başvuru yapamayanlar için süreç henüz tamamlanmış değil! Sizce taşeron sorunu bitti mi?

A+A-

Taşeron başvuruları tamamlandı ama sorular ve sorunlar bitmek tükenmek bilmiyor. 12 Ocak 2018’den itibaren ikinci aşamasına geçilen taşerona kadro sürecinde komisyonlar başvuruları değerlendirmeye başladı.

Her komisyon, kendi kurumu bünyesinde internet sitesi aracılığı ile taşeron başvurusu onaylanan ve sınava katılacak aday listelerini açıklayacak. Bu kapsamda taşeron işçiler bu süreci iyi takip etmeli ve aday listelerinin açıklanmasına dair duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

2015’te başlayan taşerona kadro ile ilgili detaylar 2017’nin sonunda tamamlanarak 2018 itibarıyla başlatıldı. İlk etapta 720 bin taşeron işçi için kadro verileceği belirtilen süreçte sayının 1 milyonu da aştığı biliniyor. Fakat sesini duyuramayan 10 binlerce taşeron çalışan için süreç henüz tamamlanmış değil!

Çünkü gerek Kamu İktisadi Teşebbüslerinde KİT gerekse Belediye İktisadi Teşebbüslerinde kadro verilmeyen 10 binlerce işçi bulunuyor. Taşeron kapsamına alınırken asıl işlerde ve yardımcı işlerde çalışanların kadroya dahil edileceği belirtilmişti fakat sesini duyuramayan 10 binler halen gelecek haberlere kilitlenmiş durumda.

Öte yandan sırf ihale türünden dolayı kadro alamayan gerek hastane çalışanları, sağlık personelleri, tıbbi cihaz kullanan personeller, araç kiralama yöntemi ile hizmet alımı gerçekleştirilen şoförler için süreç maalesef olumsuz gelişti.

Sadece ihale türünden dolayı kadro alamayan 10 binlerce taşeron için henüz süreç tamamlanmadı. Personel alımına dayalı hizmet alımı haricinde yapılan ihaleler yani EKAP sisteminde bu şekil geçen ihaleler haricinde hizmet alımları kapsam dışında tutuldu ve 10 binler mağdur edildi!

İŞKUR, Toplum Yararına Programlar (TYP) için de çalışma şart! Neden mi sürekli TYP’lileri gündeme getiriyoruz. Çünkü İŞKUR’da belirtildiği üzere, tam anlamıyla yerine getirilen bir süreç değil. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığında 10 binlerce güvenlik görevlisi ve temizlik görevlileri her yıl sadece 9 ay çalışabilmekte ve en fazla 24 ay aynı kurumda çalışabilmekte.

TYP sisteminde 24’ncü ay sonunda TYP kadrosu aynı kurumda zaten yok, farklı kurumda ise garanti bile yok! TYP sistemi taşeronun yerini almadan ki şu an itibarıyla almış gibi görünüyor daha kapsamlı ve faydalı çalışma yapılabilir.

24 Aralık’ta çıkan 696 sayılı KHK ile yürürlüğe giren taşeron yasası 4 Aralık 2017 öncesini kapsadı ve bu tarihten sonra taşeron ihaleleri ile yapılan hizmet alımlarını kapsamadı. Bu işçiler de işsiz kalarak ne kadrodan faydalanabildi ne de seslerini duyurabildi.

Kısaca taşeron sorunu bitmedi! Siz de değerli görüşlerinizi yazarak sesinizin duyulması açısından destek verebilirsiniz. Yorumlarınızı yazarken lütfen kimseyi veya zümreyi rencide ve hakaret etmeden sesinizi duyurmaya yardımcı olmak adına yapınız. Anlayışınız için teşekkürler.  

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum