1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Taşeron ve 4/C Kararı Fırsat Olmalı, Kamuda Güvencesiz İstihdam Son Bulmalı
Taşeron ve 4/C Kararı Fırsat Olmalı, Kamuda Güvencesiz İstihdam Son Bulmalı

Taşeron ve 4/C Kararı Fırsat Olmalı, Kamuda Güvencesiz İstihdam Son Bulmalı

Şimdi sıra 4/B'lilerin taleplerine cevap bulmaktadır. Gerek 47B'li memur, öğretmen gerekse sağlık çalışanlarının talepleri mutlaka çözüm bulunmalıdır. Vekil, 5393, İHS adı altında tüm istihdam modelleri güvenceli çalışmaya dönüştürülmelidir.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Taşeron ve 4/C’lilerin 4/B’ye geçmesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. 4/C’li geçici personel 4/B’li sözleşmeli statüye, kamu kuruluşları ile belediyelerdeki taşeron çalışanları da kamu işçisi statüsüne geçirildiğini ve bunun 4/B ve diğer tüm istihdam modelleri için fırsat olması gerektiğini belirtti.

850 bine ulaşan taşeron çalışanların gerek maaşlarının düşüklüğü gerekse iş güvencesi, kıdem tazminatı, fazla mesai, izin, çalışma süresi, çalışma ortamı gibi özlük hakları bakımından bir trajediye dönüşen sorunlar yumağı haline gelmesinin ve bu sorunun bitirilecek olmasının memnuniyet verici olduğu belirtildi.

Aynı zamanda  4/C’li geçici personelin 4/B’li sözleşmeli statüye geçirilecek olması ile tam olarak karşılanmasa da güvenceli istihdama geçiş süreci açısından önemli olduğunu vurguladı.

4/B’li sözleşmeli istihdamı da izinler, ücretlendirme, harcırah, yer değiştirme, görevde yükselme, iş güvencesi gibi haklar bakımından sorunlu bir model olduğunu ve bu sebeple de 4/C’li personelin tüm sorunlarını çözülmeyecektir denildi.

Bu kapsamda tüm personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesi kapsamında kadrolu statüye geçirilmesi yolundadır.

4/C’li geçici personel olarak vasıfsız işlerde çalışan personellerin 4/B’li statüye geçerken sahip oldukları diplomaları veya sertifikalı meslekleri üzerinden, unvanlı pozisyonlara atanması gerekliliği vurgulandı. İsmail Koncuk’un açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum