1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron ve 4/D’li İşçi Zammı Açıklaması
Taşeron ve 4/D’li İşçi Zammı Açıklaması

Taşeron ve 4/D’li İşçi Zammı Açıklaması

Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen işçiler için asgari ücret dengelemesi yapılacağı belirtildi.

A+A-

OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda taşeron olarak çalışan işçiler kadroya geçirilmişti. İşçiler kadroya geçmesine rağmen mali sosyal hakları kadro öncesinde imzalanan YHK kararlarına bağlı kaldı. Bu sözleşme doğrultusunda 2018 yılından itibaren işçiler her 6 ayda bir kez yüzde 8 oranında zam aldılar. Ancak enflasyonun 2018 ve 2019’da yüksek gelmesinden dolayı işçilerin maaşları eridi. 4/D’li işçiler ilk olarak 2020 toplu iş sözleşmesinden seyyanen zam isterken, ilerleyen dönemlerde 2021 ve 2022 yıllarında da tatmin edici zam istiyorlar.

Taşeron İşçilerin İlk Gündem Maddesi Zam Oranı

Artan enflasyona ve fiyatlara rağmen taşeron işçilerin maaşlarında iyileştirme ve düzenleme yapılmaması, işçilerin maaşlarının erimesine neden oldu. Her altı 6 aylık dönemde yüzde 4 zam alan işçilerin aldıkları maaşların asgari ücretin altında kaldığı dönemlerde oldu. Bu dönemlerde Çalışma Bakanlığı ek hükümleri devreye sokarak işçilere asgari ücret üzerinden maaş ödenmesini sağladı.

Asgari Ücret Detayı

Asgari ücretli çalışanlara yapılan zam oranı yüzde 15 olurken, taşeron işçilere yüzde 4+4 üzerinden yüzde 8 oranında zam yapıldı. Bu da birçok taşeron işçinin asgari ücretin altında maaş almasına neden olacaktı. Bu konuda düzenleme yapılarak en düşük ücret, asgari ücret + yüzde 4 zam olarak belirlendi. Böylece işçilerin arasındaki maaş adaletsizliği giderilmiş oldu.

Taşeron işçiler yeni yıla ilişkin enflasyon rakamlarının yüksek olmasından dolayı 2021 yılı için tatmin edici bir zam beklediklerini Çalışma Bakanlığı’na iletti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.