1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşerona Kadro Değil Sözleşmeli Statü Verilecek
Taşerona Kadro Değil Sözleşmeli Statü Verilecek

Taşerona Kadro Değil Sözleşmeli Statü Verilecek

Taşeron işçiler hakkında düzenleme bekleniyor. Bu yılın sonuna kadar geleceği açıklanan sistemde taşerona kadro değil, 3 formülden biri getirilecek. Bu formüllerin tamamında sözleşmeli statü yer alıyor.

A+A-

Taşeron işçilerin kadro beklentisi sürüyor. İşçiler 2 yıl önce kendilerine verilen kadro sözünün tutulmasını beklerken, çalışmalar da bir yandan sürüyor. 2017 yılının sonuna kadar tamamlanacağı açıklanan taşeron düzenlemesi hakkında bazı detaylar da ortaya çıkıyor. Buna göre taşeron işçilere kadro değil, sözleşmeli statü verilecek.
Taşeron işçi düzenlemesinde 3 formül üzerinde çalışılıyor. Aydınlık’ın haberine göre bu formüllerde işçilere kadro verilmeyecek. İlk formül daha önce de gündeme gelen özel sözleşmeli personel statüsü olacak. Buna göre taşeron 657 sayılı Kanun’un kapsamına 4/E statüsüyle girecek. Ancak 3 yıllık sözleşmeler olacağı için iş güvencesi yine olamayacak.


İkinci formül olarak kamu taşeron işçilerinin işçi statüsünde kalması olacak. Yine 3 yıllık şekilde yapılacak sözleşmeler ile çalışanlar doğrudan çalıştıkları bakanlığa bağlı olacak.


Üzerinde çalışılan bir diğer formül de bir kamu şirketi kurulması olarak ifade ediliyor. Bu formüle göre kamuya ait bir şirket kurularak taşeron işçiler bu şirketin bünyesine alınacak. Sözleşmeli işçi olarak istihdam edilecek işçilerin toplu iş sözleşmesi hakkı da olacak. Ancak iş güvencesi yine olmayacak.


Ortaya atılan tüm bu formüller, taşeron işçilere 2 yıl önce; dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından verilen sözü karşılamıyor. 3 formülde de işçilere sözleşmeli statü ve 3 yıllık sözleşmeler vaadi yapılıyor. Ancak düzenleme resmi olarak açıklanmadan önce bunların kesin olmadığını ifade etmek gerekiyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.