1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşerona Kadro Düzenlemesinde Belediye Şirketlerinin Durumu Ne Olacak
Taşerona Kadro Düzenlemesinde Belediye Şirketlerinin Durumu Ne Olacak

Taşerona Kadro Düzenlemesinde Belediye Şirketlerinin Durumu Ne Olacak

Taşerona kadro düzenlemesi tamamlandı. Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanlığı tarafından tamamlandığı açıklanan taşeron düzenlemesi ilk Bakanlar Kurulunda gündeme geldikten sonra açıklanması bekleniyor. Peki belediye şirketlerinde çalışanlar ne olacak?

A+A-

Taşeron düzenlemesinin tamamlanması ile ilk Bakanlar Kurulu sonrası gündeme gelecek olan konunun artık bir netlik kazanarak açıklanmasını bekliyoruz. Taşeron düzenlemesinde KADRO ibaresi artık kullanılmıyor! Son olarak kadro verilmeyeceği, bunun yerine Devletle bağ kurulacağı özellikle belirtilmişti. Ayrıca belediye şirketlerinin durumu ile ilgili My Memur özel haberimizi haber içeriğinde bulabilirsiniz.

 

Kadro değil devletle bağ kurulacak!

 

Yetkililer tarafından taşeron düzenlemesinin tamamlanması haberinden sonra artık nihai açıklamanın yapılmasını bekliyoruz. Fakat ne zaman açıklanacağından çok kadro yerine nasıl bir düzenleme sorusu kafaları kurcalıyor. Çünkü taşeron çalışanlara kadro verilmeyecek. Devletle bir bağ kurulacak.

 

Dolayısıyla taşeron firma sistemden çıkarılarak çalışanlar direk devlete bağlanacak. Daha önce taşeron firmaya, oradan da işçiye ödenen ücret direk devlet tarafından taşeron çalışana verilecek. Dolayısıyla firmanın payı devletin cebinde kalacak. Bu güzel bir çalışma olsa da taşeron işçi için değişen bir şey olmayacak. Firma yerine direk muhatap devlet kamu kurum ve kuruluşları olacak.

 

Taşeron işçilerin maaşları aynı kalacak!

 

Kamuya direk bir şekilde bağ ile bağlanacak olan taşeron işçilerin ücretleri, özlük hakları nasıl olacağı konusunda maalesef hiç açıklama yapılmıyor. Ama kesin olan bir şey var ki düzenleme sonrası taşeron firmaya verilen pay taşeron çalışanın cebine girmeyecek. Taşeron çalışan ne maaş alıyorsa aynı şekilde düzenleme, maaş devam edecek.

 

657’de 4 farklı istihdam tipinden daha da farklı bir kamu personeli alımı şeklinde bir düzenleme içereceğinden taşeron çalışanlar kadrolu veya sözleşmeli olarak değil bambaşka bir ad altında istihdam edilecek. Bu da taşeron işçiler arasında farklılıklara, maaş adaletsizliğine çözüm olmayacaktır.

 

Bknz: 5393 Belediye Kanunu Personel İstihdamı Hükümleri İçin TIKLAYINIZ.

 

En önemli konu: Belediye Şirketlerinde çalışanlar da taşeron düzenlemesinde olacak mı?

 

Bu konuda her ne kadar netlik maalesef yok. Belediye şirketlerinde veya firmalarında çalışanlar dahi kendilerinin hangi statüde olduğunu, kamu personeli mi, belediye işçisi mi olduklarını çözemedikleri görülmektedir. Belediye şirketleri de başlı başına belediyelere bağlı kuruluşlardır ve 5393 sayılı Belediyeler Kanununa tabi personel alımı yapmaktadırlar.

 

Personel alımları direk Belediye Başkanının onayıyla olabiliyor!

 

Belediyeler başlı başına özerk kurum gibi buraya personel alımı yapabilmektedir. Personeller direk Belediye Başkanı tarafından istihdamı onaylanmakta ve bu işlem de Belediye Meclislerine sunulmaktadır. Bu kapsamda  belediyelerin taşeron çalışması içerisinde olup olmayacağı konusunda kendilerini ne belediyelerin ne de belediye firmalarının çalışanı olarak göremeyen personeller ifade etmektedirler.

 

Belediye personelleri arasında da ücret haksızlıkları hat safhadadır. Direk Belediye başkanının onayıyla iş alınan personel için özellikle idari kadrolarda mezuniyetin önemi yoktur. Belediye çalışanları için de taşeron düzenlemesi yapılıp yapılmayacağı netlik kazanmalı ve sayısı milyonlara yaklaşan taşeron işçi sorunu tamamen sona erdirilmelidir!

 

5393 sayılı Belediye kanunu kapsamında çalışanlar taşeron düzenlemesinde yer alacak mı?

 

5393 sayılı Belediye Kanununun Norm Kadro ve Personel İstihdamı maddesinde Belediye Şirketleri ile ilgili hükümler şu şekildedir ve bu da taşeron çalışmasında belediye şirketi çalışanlarına olup olmayacağı konusunda fikir vermektedir. Dolayısıyla aşağıdaki hükümlere bakacak olursanız belediye şirketlerinde çalışanlar için taşeron düzenlemesi yapılmayacak görünmektedir.

 

Belediye Kanunu Norm kadro ve personel istihdamı hükümleri şu şekildedir:

Norm kadro ilke ve standartları İçişleri Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından müştereken belirlenir. Belediyenin ve bağlı kuruluşlarının norm kadroları, bu ilke ve standartlar çerçevesinde belediye meclisi kararıyla belirlenir.

 

Belediye personeli, belediye başkanı tarafından atanır. Birim müdürlüğü ve üstü yönetici kadrolarına yapılan atamalar ilk toplantıda belediye meclisinin bilgisine sunulur.

 

Belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, plânlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plâncısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personel yıllık sözleşme ile çalıştırılabilir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
9 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler