1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşerona Kadro Kimleri Kapsıyor Açıklandı – Hangi Taşeronlar Kadroya Geçecek
Taşerona Kadro Kimleri Kapsıyor Açıklandı – Hangi Taşeronlar Kadroya Geçecek

Taşerona Kadro Kimleri Kapsıyor Açıklandı – Hangi Taşeronlar Kadroya Geçecek

Taşerona kadro konusunda usül ve esaslar yayımlandı. Taşeron yönetmeliği ile taşerona kadro kapsamı da açıklandı. Taşerona kadro kimleri kapsıyor? Hangi taşeron işçiler kadroya geçecek?

A+A-

Taşeron işçilerin kadro alma süreci hakkında usül ve esaslar belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren usül ve esaslar ile kadro verilmesi süreci hakkında çerçeve tamamen belirlenmiş oldu. Kadro takvimi, yapılacak işlemler, sınav hakkında detaylar gibi birçok ayrıntı yönetmelikte yer aldı. Peki taşerona kadro kimleri kapsıyor?

Taşerona kadro kapsamı üç başlık altında ifade edildi. Farklı üç başlıkta ele alınan kapsam ile hangi koşullarda kadro için hak sahibi olunacak, hangi taşeron işçiler kadroya geçecek gibi durumlar belirtildi.

Kurum ve bütçeler itibarıyla kapsamın belirlenmesi hangi kurumlardaki çalışanların kadro alacağı açısından önem taşıyor. Buna göre Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli 1, 2, 3 ve 4 sayılı cetvellerdeki kurumlar ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda çalışan işçiler kadro alacak. Ayrıca 375 sayılı KHK’ya eklenen ek (1) listedeki kurum personeline kadro verilecek. Bu listeleri aşağıdaki bağlantılardan görebilirsiniz.

Hizmet alımı sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi başlıklı 4. maddeye göre kadro için personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi olması gerekiyor. Bu kapsamda çalıştırılacak personel sayısının ihale dokümanında belirlenmiş olması, maliyetin en az %70'lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dahil işçilik giderinden oluşması, yıl boyunca devam eden ve süreklilik arz eden işlere ilişkin hizmet alımı niteliğinde olması gerekiyor.

Hak sahipliği açısından kapsamın belirlenmesi de usül ve esasların 5. maddesinde yer aldı. Buna göre yukarıda belirtilen koşulları sağlayan kurum ve ihaleler ile çalışan taşeron işçinin, 4 Aralık 2017 itibariyle çalışır durumda olması gerekiyor. Halen askerde olanlar, 4 Aralık itibariyle sağlık raporlu olanlar gibi durumdakiler de kapsama girecek.

Taşeron işçilerin kadro geçirilme süreçleri hakkındaki usül ve esasların tam metni için TIKLAYINIZ. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli 1, 2, 3 ve 4 sayılı cetvellerdeki kurumların listesi ve 375 sayılı KHK’ya eklenen ek (1) listedeki kurumlar için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum