1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Taşerona Kadro Sonrası Milyonlarca KPSS Adayının Gönlü Nasıl Alınır
Taşerona Kadro Sonrası Milyonlarca KPSS Adayının Gönlü Nasıl Alınır

Taşerona Kadro Sonrası Milyonlarca KPSS Adayının Gönlü Nasıl Alınır

1 Milyondan fazla taşeron çalışana kadro veriliyor. Taşerona verilen kadrolar KPSS adaylarını etkilememekle beraber bir jest de neden milyonlarca lise, önlisans ve lisans mezunu KPSS adayı için olmasın. İşte ayrıntılarıyla KPSS adayları için kadro detayı!

A+A-

2017 yılı milyonlarca Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayı için hiç de güzel geçmedi. Maalesef merkezi atamalarda KPSS 2017/1 ve 2017/2’de toplam sayı 5 bini bile bulmadı. Merkezi atamalarda kadrolu memur sayısı 5 bin olmazken sözleşmeli ve açıktan personel alım sayıları 100 bini buluyor.

2017 yılı için umutları kırılan lisans, önlisans ve lise mezunlarının tekrar gönlünü de almak zor da değil. 2017'de verilen kadroların 2018'de de tekrarlanmaması tam tersi arttırılması gerekiyor ve bunun da % 11'den fazla büyüyen bir ekonomi için hiç zor olmadığı açıktır.

2018 yılında KPSS ile merkezi atama sayısı 5 bin olarak bütçede yer aldığını biliyoruz. Öte yandan gerek sağlık, eğitim ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarına da toplamda 110 bin sözleşmeli veya kadrolu olmak üzere açıktan memur alımları yapılacak. Bu alımların çoğu KPSS üstünlüğüne göre özellikle mülakat puanı ile yapılacak.

Gerek adaylar gerekse KPSS mezunları mülakata karşı olmasına rağmen maalesef KPSS’nin yerine mülakatlı alımlar daha da fazla olacak. KPSS adaylarının da gönlünün alınabilmesi için bir sonraki yayımlanacak bir KHK ile tıpkı polis ve bekçi kadrosu ihdası gerçekleştirildiği gibi merkezi memur kadrosu da ihdas edilebilir.

Taşeronların kadroya alınmasından sonra KPSS adaylarını etkileyecek bir durum da olmadığı açıktır. Çünkü taşeron çalışanlar zaten birçok kamu kurum ve kuruluşunda zaten çalışmaktaydılar ve arada sadece taşeron firmalar bulunmaktaydı.

Dolayısıyla taşeron firmalara verilen ek ödemeler de ortadan kalkacağı için devletin cebinden çıkacak parada da tasarruf sağlanacak ve bu tasarruf KPSS adayları için çok rahat kullanılabilir. Kadroya alınan hiçbir taşeron yeni alınacak bir memur alımını etkilememektedir.

Bu kapsamda KPSS adayları için yeterli açık kadro ve kontenjan bulunmakta ve ödenek de taşeron firmaların ortadan çıkmasıyla yer almaktadır. Dolayısıyla milyonlarca KPSS adayı için de mücadeleye devam etmemiz ve kadro sayılarının her branşta artması için çalışmamız gerekiyor.

2017’nin unutturulması için tekrarladığımız üzere 2018 yılında gerek merkezi atama sayısı gerekse sözleşmeli ve açıktan memur alımları arttırılmalıdır.  2018 memur alımları KPSS adayları için umutsuzluk değil yeni bir fırsat olmalıdır ve ekonomimiz de bunun için yeterlidir diye düşünmekteyiz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
8 Yorum