1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşerona Kadro Süreciyle İlgili SGK’dan Önemli Genelge
Taşerona Kadro Süreciyle İlgili SGK’dan Önemli Genelge

Taşerona Kadro Süreciyle İlgili SGK’dan Önemli Genelge

Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca veya Bu Kurumlarca Kurulan Tüzel Kişiliklerce Sürekli İşçi Kadrosuna Geçirilmeye İlişkin 2018/5 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu genelgesi yayımlandı. Genelge ve taşeronlarla ilgili son durum için tıklayınız.

A+A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin olarak 2018/5 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu genelgesi yayımlandığı duyuruldu.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca veya bu kurumlarca kurulan tüzel kişiliklerce sürekli işçi kadrosuna geçirilmeye ilişkin iş ve işlemlerin son tarihi 2 Nisan 2018 olarak belirlenmiştir.  Buna göre, işyerlerinin tescili bakımından son tarih 2 Nisan 2018 tarihi olduğundan, bu tarihe kadar yapılacak işyeri tescilleri yasal süresi içinde yapılmış sayılacaktır.

Ayrıca, söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarının kadroya geçirilen sigortalıların yapmış oldukları işlerle ilgili iş kolu kodu uygun mevcut işyeri dosyasının olması halinde, ayrıca yeni işyeri dosyası açılmayarak kadroya geçirilecek sigortalıların sosyal sigorta yükümlülükleri bu dosyalardan yerine getirilecek olup, iş kolu kodu uygun mevcut işyeri dosyasının olmaması halinde ise çalıştırılan işe uygun işkolu kodunda ayrı ayrı işyeri dosyası açılmak suretiyle yükümlülükler bu dosyalardan yerine getirilecektir.

Kadroya geçirilecek sigortalıların işverenlerinin yapılan işe uygun işkolu kodlu işyeri dosyalarının olması halinde, sürekli işçi kadrosunda başlatacağı sigortalılara ait işe giriş bildirgesini en son 2 Nisan 2018 tarihinde saat 23:59’a kadar verebileceklerdir.

2 Nisan 2018 tarihinde kamuda sürekli işçi kadrosuna geçen personele ait işten ayrılış bildirgesi en geç 11 Nisan 2018 tarihinde yüklenici tarafından e-sigorta yoluyla Kuruma verilecek ve işten ayrılış tarihi 1 Nisan 2018 olarak bildirgede beyan edilecektir.

Sürekli kadroya geçiş işleminin 2 Nisan 2018 tarihinden önce tamamlanması halinde işten ayrılış bildirgesi yüklenici tarafından kamu idaresince kadroya geçiş tarihinden bir gün önceki tarih esas alınarak düzenlenecektir.

Bu durumdaki sigortalılar için yüklenici tarafından işten ayrılış nedeni olarak “39- 696 KHK ile kamu işçiliğine geçiş” kodu kullanılacaktır.

Sürekli işçi kadrosuna geçiş yapamayan ve hizmet akdi sona eren sigortalılar için yüklenici tarafından işten ayrılış bildirgesi nedeni olarak “40- 696 KHK ile kamu işçiliğine geçilmemesi sebebiyle çıkış” kodu kullanılması gerekmektedir.

Öte yandan, kamu kurumu işverenlerinin talep etmeleri koşulu ile kadroya geçirilecek olan işçiler için mevcut işyeri dosyalarından iş kolu kodu aynı olanların, işverenin isteklerine bağlı olarak il veya ülke çapında birleştirilmesi 2018/12 sayılı genelge uyarınca mümkün bulunmaktadır denildi. Genelge için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler