1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşerona Kadroda Kimler Tamamen Kapsam Dışında Tutuldu
Taşerona Kadroda Kimler Tamamen Kapsam Dışında Tutuldu

Taşerona Kadroda Kimler Tamamen Kapsam Dışında Tutuldu

1 Ocak 2018 resmi gazetede yayımlanan taşerona kadro geçiş sürecinde yer alan ve 375 sayılı KHK'ya eklenen geçiş hükümlerinde kimler tamamen kapsam dışında tutuldu.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 1 Ocak 2018 tarihli tebliğde Kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerinin uygulanmasına dair usul ve esaslara dair detayları sizler için My Memur olarak incelemeye devam ediyoruz.

Özellikle taşerona kadro kapsamında kimler tamamen kapsam dışında olacağına dair detayları paylaşacağız. Bugün yayımlanan tebliğ'deki Hizmet alımı sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi hükmünün yer aldığı madde 4'te belirtildiği üzere kapsama girenlerin yanı sıra kapsam dışında olanlar da açıklandı.

Kapsam dışında olan taşeron işçiler; Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmeyecek.

Ayrıca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmelerinde yer almayan işçiler kapsam dışında tutuldu. Madde 5’te de herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazananlar başvuru yapamayacak. Bu hüküm daha önce de belirtilmişti.

Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinde sosyal tesis geliri ile finanse edilen personeller kapsam dışında tutuldu. Sosyal tesislerde çalışanlar hizmet alımı sözleşmesi ile çalışıyorsa bile kapsam dışında olacak. Bütçeden karşılanmayan hizmet alımları yani sosyal tesislerin gelirleri ile finanse edilen hizmet alımları bu kapsamda olmayacak. Başvuru formları ve detaylı tüm usul ve esaslar için TIKLAYINIZ.

1 OCAK 2018 TARİHLİ RESMİ GAZETE DE YER ALAN KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA DAYALI HİZMET ALIMI SÖZLEŞMELERİ KAPSAMINDA ÇALIŞTIRILMAKTA OLAN İŞÇİLERİN SÜREKLİ İŞÇİ KADROLARINA VEYA MAHALLİ İDARE ŞİRKETLERİNDE İŞÇİ STATÜSÜNE GEÇİRİLMESİNE İLİŞKİN 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN GEÇİCİ 23 VE GEÇİCİ 24 ÜNCÜ MADDELERİNİN UYGULANMASINA DAİR USUL VE ESASLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum