Taşerondan Belediye Şirketlerine Geçen İşçilere Kadro Talebi TBMM’de

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif ile taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçen işçilerin, sürekli işçi kadrolarına alınması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi istendi.

50713
Daha Fazla Göster

Taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçen işçilerin, sürekli işçi kadrolarına alınması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede KHK değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu.

2 Nisan 2018 tarihi itibarıyla 900 binin üzerinde taşeron işçinin kadroya geçirildiğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı açıklamıştır. Bu açıklama gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Belediyelerde çalışan taşeron işçilere aslında kadro hakkı verilmemiştir. 20 Kasım 2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması düzenlenirken kamu kurumlan arasında ayrımcılık yapılmıştır.

696 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK’ya eklenen geçici 23’üncü madde ile kamu idarelerindeki taşeron çalışanların kadroya geçirilmesi düzenlenirken belediyeler dahil yerel yönetimlerde çalışan taşeron işçilerin durumu geçici 24’üncü maddeye konu edilmiştir. Diğer kamu idarelerindeki taşeron çalışanlardan farklı olarak belediyelerdeki taşeron personeli, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4’üncü maddesinin (D) fıkrasına konu işçi statüsüne (kadrolu sürekli kamu işçisi) geçirilmek yerine belediye şirketlerine aktarılmıştır. Eğer kadroya aktarılmış olsalardı, işçilerin belediye şirketlerinde değil belediyelerde istihdam edilmesi gerekirdi. Dolayısıyla belediyelerde çalışan taşeron işçilerden hiç biri kadroya geçirilmemiş, bir şirketten diğer bir şirkete transfer edilmiştir.

Yüzde ellisinden fazlası belediyelere yani kamuya ait olan bu şirketler esasında kamu şirketi olup yapılan işler de kamu hizmetidir. Burada çalışan işçiler de yaptıkları iş bakımından kamu işçileridir. Ancak pratikte durum farklıdır. Belediye şirketlerinde çalışan işçiler, belediyelerde çalışan işçiler ile aynı haklara sahip değildir.

Örneğin belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında çalışan işçiler (merkezi idarelere geçişleri yapılan taşeron işçileri dahil) kanunun tanıdığı 52 günlük ikramiye (ilave tediye) hakkından yararlanırken belediye şirket işçileri bu haktan yararlanamamaktadır. Ayrıca belediye şirketleri ile belediyeler arasında halen doğrudan temin usulü ile bile olsa bir ihale ilişkisi sürmekte, kamu ihale mevzuatının sınır ve denetimleri devam etmektedir.

696 sayılı KHK ile getirilen düzenleme özü itibariyle taşeronluk sistemini sona erdirmemiştir. Kararname ile taşeron şirketler aradan çıkarılmıştır, ancak işçiler aynı koşullarda çalışmaya devam etmektedir.

Sonuç olarak, Kamu kurumlarında eski kadrolu işçiler ile taşerondan belediye şirketine geçen işçiler arasında mali ve sosyal haklar bakımında çok büyük farklar mevcuttur.

Bütün bu hususlar göz önüne alındığında belediye şirketlerinde çalışan işçilere tam kadro verilmesi, eşit işe eşit ücret ilkesinin yerine getirilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve diğer sosyal hakların verilmesi gerekmektedir.

375 Sayılı Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi.

MADDE 1: 27 Haziran 1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 36 -Geçici 24 üncü madde kapsamında, ek 20 nci madde kapsamındaki şirketlerde işçi statüsünde işe başlatılıp halen iş ilişkisi devam edenlerden; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde başvuruda bulunanlar, İl özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde sürekli işçi kadrolarına idarelerince topluca geçirilir.

Bu şekilde sürekli işçi statüsüne geçirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, geçtiği işyerindeki mevcut sürekli işçi statüsündeki emsali çalışanların ücreti ile diğer mali ve sosyal haklarından düşük olamaz.

Bu maddede hüküm bulunmayan durumlarda geçici 23 ve geçici 24’üncü madde hükümleri kıyasen uygulanır.”

MADDE 2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Taşerondan Belediye Şirketlerine Geçen İşçilere Kadro Talebi TBMM’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

 2. 2 sene önce

  Belediye iscisiyim akp uyesiyim eger kadro verilmezse bundan sonra oy felan vermem bu tahtı yıkarlar yani böyle gitmez bu düzen

18 Yorum

 1. 3 sene önce

  Şahinbey de çalış dık işten çıkardılar bizi özel guvellik görevisi gaziantep

 2. 3 sene önce

  kamudakilerde memnun degılkı toplu sözleşme yok eski işçiler gibi maaş yok toplu sözleşme ikramiyesi 60 gunluk yok enflasyon farkı yok bu nasıl kadro kımse memnun degıl ?

 3. 3 sene önce

  Belediyelere kadro yerine şirket (bit) verilmiştir. Biz 4D kadrosu (tam kadro) istiyoruz

 4. 4d çalışanı olmayı bekliyoruz. BİT

 5. 3 sene önce

  Kadro verdiler belediyedeki taşeron a kadro vermediler 52 günlük ikramiye dediler onuda vermediler sadece 5 günlük ikramiye ile kandirdilar

 6. 3 sene önce

  Sayın cumhurbaşkanım madem bizler kadro verdin hani özlük haklarımiz hani 4d statüsü hani 52 gün tediye hani sosyal haklarımiz hani tis bunlar yok ozaman kadro yok kadro yoksa hani asgarî ücret zami oda yok nasıl bir kadro çözmüş deyiliz şuan aşırı enfilazyon altında ezdiğini biliyormusun bizleri borç girtlagakadar nasıl işin içinden çıkacak bilmiyoz allah büyük

 7. Böyle devam etsinler toplumun feryadina kulak tikayanlar bu toplum kusmeye basladiginda bakalım ne yapacaklar

 8. 2 sene önce

  belediyelere kadro verilmedi bir şirketten alınıp öteki şirkete aktarıldı. sosyal haklar yok tediye yok maaş aynı ve kadrolu olunsaydı belediye işçileri neden işten çıkartıldı. inşallah en kısa zamanda belediyedeki emekçi kardeşlerimizinde yüzü güler 4 d kadrolarını alırlar.

 9. 2 sene önce

  İşcilere biraz acıyın allah rızası için asgari ücrete çalışıyolar belediye başkanlarının insafına. Bir çok belediyede asgari ücret olan maaş bile alamıyorlar 2 maaş 3 maaş içerde olan işciler var taşeron şirket olunca işci hakkını savunamıyor bile arasa ne olacak iki tutanak o işdende olucak ondan sonra aile denen hiçbrşey kalmaacak AILE TOPLUMUN TEMEL TAŞIDIR

 10. 2 sene önce

  Gercek kadro istiyoruz.belediyede 8 seneden beri guvenlik yapıyoruz.Hakkımızı verin artık emeklilik gelmeden

 11. 2 sene önce

  belediyede çalışanlar kurumlar arası dikey geçiş istiyoruz.tüm haklarımızla kurum deyiştirmek istiyoruz.lütfen sesisimizi duyun .

 12. 2 sene önce

  Belediye de çalışan işçilere haksızlık oldu bunun herkes farkında cumhur başkanımız bunu duzeltmezse bu kurumları seçimde zarar vereceklerdir

 13. 2 sene önce

  Biz kadro istiyoruz bir cok arkadasimizi işten çıkarıyorlar hani işçiyi cikarmiyacaklardi ama bu insanlara ümit doğdu yarım kalan işini tamamlamaya geliyor davutoğlu bize kadro gelmezse kendileri bilir bu millette ona oy verir davuteogluna

 14. Valla bize 4/d kadroları vermezlerse kendileri bilir sevenlerini kaybeder kan kaybeder ben akp üyesiyim ama ben bile oy vermem kimse gücenmesin

 15. 2 sene önce

  belediye şirketini artık kaldırın kadro istiyoruz

 16. 2 sene önce

  Belediye iscisiyim akp uyesiyim eger kadro verilmezse bundan sonra oy felan vermem bu tahtı yıkarlar yani böyle gitmez bu düzen

 17. 2 sene önce

  Biran önce gerçek verilmeli belediyede calışıyoruz guvenlik olarak burdan haklarımızı almadan emekli olmak isyemiyoruz.sabır kalmadı artık

 18. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!