1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Ücretleri Yeniden Belirlenecek! Sendika Davayı Kazandı
Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Ücretleri Yeniden Belirlenecek! Sendika Davayı Kazandı

Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Ücretleri Yeniden Belirlenecek! Sendika Davayı Kazandı

“Hizmet-İş’ten Bir Hukuk Başarısı Daha” başlığıyla taşerondan kadroya geçen işçiler için büyük müjde geldi. Taşeron maaşları yeniden hesaplanacak. 1 Ocak 2019’dan itibaren gerekli artışlar yapılacak. İşte detaylar!

A+A-

“Hizmet-İş’ten Bir Hukuk Başarısı Daha” başlığıyla taşerondan kadroya geçen işçiler için büyük müjde geldi. Taşeron maaşları yeniden hesaplanacak. 1 Ocak 2019’dan itibaren gerekli artışlar yapılacak. İşte detaylar!

Hizmet-İş sendikası tarafından taşerondan kadroya geçen işçiler için büyük müjde geldi. Hizmet-İş sendikasının kazandığı dava sonucu “TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN EMEKÇİLERİN ÜCRETLERİ YENİDEN BELİRLENECEK”. Sendika müjdeyi ve detayları açıkladı. Taşerondan işçi kadrosuna geçenlerin maaş artışlarına dair detaylar şu şekildedir:

Hizmet-İş Sendikası Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan emekçiler adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı.

Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi.

KARAR EMEKÇİLERİ SEVİNDİRDİ

Sendikamızın hukuk başarısı, başta üyelerimiz olmak üzere, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen tüm emekçileri sevindirdi.

YENİ ÜCRETLER ŞU ŞEKİLDE BELİRLENECEK

Yerel Mahkeme’nin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.

Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak.

İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

Sendika açıklama tam metni için TIKLAYINIZ.

hukuk-11.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler