1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Taşeronlar iş güvencesi için kadro isterken devlet memurları iş güvencesini kaybediyor
Taşeronlar iş güvencesi için kadro isterken devlet memurları iş güvencesini kaybediyor

Taşeronlar iş güvencesi için kadro isterken devlet memurları iş güvencesini kaybediyor

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun taşeronlara kadro açıklamalarının ardından daha önceden de dile getirilen devlet memurluğu ile ilgili önemli açıklama yapıldı. Bakan, memurluğun tapulu mal olmayacağını, iş güvencesinin düzenleneceğini belirtti.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından taşeron açıklamalarının ardından şimdide kamuda iş güvencesi ile ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Devlet memurluğunun tapulu mal olmadığını belirtti. Bunun da performans sistemi ile olacağını belirtti.

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığında tüm öğretmenlere yıl boyu çalışmalarına göre performans notu verilmektedir. Buna benzer bir yöntem veya uygulama ile tüm kamu personelleri için değerlendirme sistemi gelecek gibi görünüyor. Sendikalar ve öğretmenler tarafından tepkiye yol açan bu sistem tüm kamu personeline getirileceği düşünülüyor.

Müezzinoğlu açıklamasında 3 milyona yakın devlet memuru olduğunu ve kimsenin memurluğu garanti olarak görmemesi gerektiğini belirtti. Yaşadığımız bu süreçte kamuya sızan FETÖ/PDY terör örgütü ve benzeri yapılanmaların önlenmesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda terör örgütlerine katkı sunan devlet memurları için önemli adımlar atılacak.

Yapılacak değişiklikle kamuda garantili iş dönemi kapanacak. Daha esnek bir yapı getirilerek tüm devlet memurlarına beşer yıllık periyodlarla karne verilecek. Memurlara hem kendi çalıştıkları birimde yer alan amirleri hem de hizmet verdiği vatandaşlar tarafından not verilecek.

Devlet memurlarına verilecek performans kriterleri neler olacak? Yapılacak düzenleme ile ş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık gibi alanlarda değerlendirmeler yapılacak.

Bilindiği üzere taşeron sisteminin de tam anlamıyla sonuçlandırılması için yapılacak ilk düzenlemenin Kamuda reform olduğu belirtilmişti. Taşerona kadro ve memur iş güvencesiyle birlikte aynı kapsamda değerlendirileceği öngörülüyor.

Daha önce de açıklanan taşerona kadro durumunda olduğu gibi bütüncü bir yaklaşımla sorunun çözüleceği belirtiliyor. 657 devlet memurları kanununda yer alan 4/A, 4/B ve 4/C gibi statülerin tamamen değişeceği belirtildi. 657'de bulunan iş güvencesi kapsamında devlet memurluğunun tapulu mal olmasının doğru olmadığını belirtti. Belirlenecek ve açıklanacak kriterlerle farklı meslek alanlarına göre 5 yılda bir kendini kontrol eden bir sistemin getirileceğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler