1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Taşeronlar Memur Olarak Değil Kamu Çalışanı Olarak İstihdam Edilecek
Taşeronlar Memur Olarak Değil Kamu Çalışanı Olarak İstihdam Edilecek

Taşeronlar Memur Olarak Değil Kamu Çalışanı Olarak İstihdam Edilecek

Taşerona kadro çalışmaları ile ilgili olarak 2018’e girmeden sonuçlandırılacak. Bu hafta yapılacak Bakanlar Kurulu ve EKK toplantısı sonucu taşeronun hangi kategoride istihdam edileceği belli olacak. Bu da sözleşmeli personele benzer kamu çalışanı olacak!

A+A-

Taşeron işçilere kadro verilmesi noktasında artık gerçekten son aşamaya gelindiğini düşünmekteyiz. Çünkü yapılan açıklamalar, sendikalar ve işçilerin gerek sosyal medyada gerek se diğer her türlü mecradaki çalışmaları sonucu 2018 yılı taşeron işçiler için memur olarak olmasa da 4/B sözleşmeli tarza benzeyen bir statüde kamu çalışanı olarak kadroya bağlanacak ve taşeron firmalarla olan bağı bitecek.

 

Bu hafta yapılacak Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarının ardından taşerona hangi statüde kadro verileceğine dair çalışmaların netleşmesi bekleniyor. Uzun süredir çalışmaların olduğu bilinmekte ve bu konuda artık işçilerin de duyması gereken istihdam şeklinin ortaya çıkması gerekmektedir.

 

Özel Sözleşmeli Statü!

 

Bilindiği üzere ilk olarak belirlenen kadro biçimi özel sözleşmeli statüydü ve bu bağlamda da çalışmalar devam etmekte. Her ne kadar kadrolu olunmasa da 657'ye tabi yeni bir sistem daha kanunlaşacak ve taşeron işçilerin statüsü 4/A, 4/B, 4/C ve 4/D'den farklı olarak yeni bir istihdam modeli ile hayatımıza girecek. Bunun da özel sözleşmeli personel olarak yapılmasa dahi buna benzer bu kadrolardan farklı bir statü verilecektir.

 

Kimler yasadan faydalanabilecek?

 

Daha öncede bazı tarihler verilmiş ve bu tarihten sonra ilk kez işe girenler kadroya alınmayacak. Yeni ve son yapılan çalışmada bu tarih değişebilir ve nihai olarak işe giriş ve çıkışların da nasıl olacağı değerlendirilebilir ki değerlendirilmesi gerek. Çünkü belirtilen süreden 2 yıl geçmesine rağmen kadro çalışmaları ancak yeni tamamlanıyor ve yeni taşeron olanlar veya o tarihte taşeron olup da işten çıkarılanların durumu ne olacak önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

 

Asıl ve Yardımcı işlerde çalışama kadro varken Belediye Şirketlerine kadro verilmeyecek!

 

Asıl ve yardımcı işlerde çalışanlar ile belediye şirketlerinde çalışanlar olarak bazı düzenlemeler bulunmaktaydı. Asıl işlerde ve yardımcı işlerde çalışanlara verilecek kadronun detayları belli olurken, çalışan işçiler aynı kadrosunda ve statüsünde işe devam edecek. Kadro sonrası herhangi iş veya çalışma kadrosunda değişiklik yapılmayacak. Ayrıca belediyelerin şirketlerinde çalışanlar bu kapsamda değerlendirilmeyeceği de belirtilmekte.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum