1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tavanı Aşan Kıdem Tazminatı Geri Verildi!
Tavanı Aşan Kıdem Tazminatı Geri Verildi!

Tavanı Aşan Kıdem Tazminatı Geri Verildi!

Yargıtay, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında belirlenen tavanı aşan kıdem tazminatının iadesini isteyen bir iş sahibini haklı buldu, çok önemli bir karar vermiş oldu.

A+A-

Hizmet akdi ile çalışmakta olan işçiler, çalıştıkları her yıla karşılık olarak 30 günlük giyridilmiş ücret vasıtasıyla kıdem tazminatı alıyor. Fakat bu ücret ne olursa olsun kıdem tazminatı ödemenin yapıldığı andaki geçerli kıdem tazminatını aşma şansına sahip olamıyor. Kıdem tazminatı tavanı ile ilgili olarak da, her yıl Ocak ve Temmuz ayları, memur maaş katsayısı çerçevesinde yükseltiliyor. İşçi kesimine ödenecek olan kıdem tazminatları, toplu veya bireysel olarak yapılan iş sözleşmeleri ile arttırılabiliyor.

İşçi ve İşveren Anlaştığı Taktirde Sorun Çıkmıyor

İşçiler ve işverenler, aralarında anlaşarak iş akdini sonlandırdıkları taktirde ikale sözleşmesi adı altında anlaşmayı yapmış oluyorlar. İşveren bu sözleşme bağlamında kıdem tazminatından bağımsız bir biçimde daha fazla ödeme yapabiliyor. Bu bağlamda da yargıtaya başvurarak işyerinde yapılan ödemenin fazla ödendiğine dair dava açan işveren, içtihat niteliğindeki karar ile fazla tutarı iade alacak.

“Tavan Fiyat Mutlaktır”

Yargıtay 22. Hukuk Dairse, konuyla ilgili olarak dosyayı inceleyerek, işçiye 30 günlük ücret üzerinden ödenecek kıdem tazminatının toplu veya bireysel iş sözleşmesi ile 35 ile 40 gün olarak belirlenebileceğini söyledi. 1475 sayılı Eski İş Kanunu’na göre, kıdem tazminatıyla ilgili kuralım esas olduğunu da vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.