TBB Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği Yayınlandı

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı TBB tarafından Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği 14 Nisan 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Taraflar arasında ortaya çıkacak uzlaşmazlıklarına çözüm üretmek için uygulanacak usul ve esaslar belirlendi.

30546
Daha Fazla Göster

Türkiye Barolar Birliği Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği taraflar arasında ortaya çıkacak uyuşmazlıkları 19 Mart 1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 35/A maddesi hükmüne göre uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden olan uzlaşma yöntemiyle kısa sürede ve en az masrafla çözmek için uygulanacak usul ve esasları belirlemek üzere düzenlendi.

Uzlaşmanın Temel İlkeleri nelerdir?

İradi olma ve eşitlik: Taraflar, uzlaşmaya başvurmak, süreci devam ettirmek ve sonuçlandırmak konusunda tamamen serbesttir. Taraflar, uzlaşmaya davet ederken, davete icap ederken ve süreç boyunca eşit haklara sahiptir.

Gizlilik: Taraflar, avukatlar ve 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde sayılanlar aksi kararlaştırılmadıkça, uzlaşma sürecinde sadece bu süreç için hazırlanıp kendisine sunulan, sözlü olarak iletilen veya herhangi bir şekilde elde ettiği bilgi ve belgeler ile her türlü kayıtları gizli tutmakla yükümlüdür.

Uzlaşma görüşmeleri sırasında taraflarca veya avukatlarınca yapılan beyan ve ikrarlar, tutulan tutanaklar uzlaşmanın sağlanamaması halinde geçerli olmayıp, uzlaşma konusuyla ilgili olarak açılmış ve/veya daha sonra açılacak davalarda taraflar aleyhine delil olarak kullanılamaz. Uzlaşma görüşmeleri sırasında anlaşmazlık konusunda beyan edilen hususlar taraflarca ve avukatlarınca hiçbir şekilde açıklanamaz.

Bu madde hükmüne aykırı hareket eden avukat hakkında; 1136 sayılı Kanun ve meslek kuralları gereğince yaptırım uygulanır.

Uzlaşma Sağlayan Avukatların Hak ve Yükümlülükleri nelerdir?

Özen yükümlülüğü: Avukatlar, uzlaşma sürecinde, 1136 sayılı Kanunun 34 üncü maddesinde belirtilen özen, doğruluk ve onur içerisinde görevlerini yerine getirmek zorundadırlar.

Masrafların ödenmesi: Avukata, uzlaşma öncesinde, yapacağı masrafları karşılamak üzere müvekkili tarafından avans ödenir.

Ücret: Avukatla müvekkili arasında ücreti düzenleyen bir sözleşme olması halinde sözleşme hükümleri uygulanır.

Ücreti düzenleyen bir sözleşme olmaması halinde uzlaşma sağlanmış ise 1136 sayılı Kanun hükümlerine göre ücret ödenir.

Tarafların aydınlatılması: Uzlaşma görüşmeleri sırasında avukatlar, müvekkillerine hukuki durumları hakkında bilgi verir, çözüm önerilerinde bulunur ve uzlaşmaları konusunda müvekkillerini özendirirler.

Uzlaşmayı yürüten avukat; uzlaşma süreci, sürecin nasıl işleyeceği ve uzlaşmanın sonuçları hakkında kendi müvekkilini aydınlatmakla yükümlüdür. Avukat, bu yükümlülüğünü yerine getirdiğini belgeleyen bir tutanağı müvekkiliyle birlikte imza altına alır.

Avukatlar, uzlaşma görüşmeleri sırasında adalet ve hakkaniyete uygun davranmak ve hukuk kurallarını tam olarak uygulamak zorundadır.

Belge düzenleme ve saklama yükümlülüğü: Uzlaşma birden çok oturum yapmayı gerektirirse, her oturum tutanağa bağlanır ve taraflar ile avukatlarınca imzalanır.

Uzlaşma sürecinde düzenlenen ve ibraz edilen tüm belgeler ile süreç sonunda tutulan uzlaşma tutanağı taraflar ve avukatlarınca tutanağın imza tarihinden itibaren en az üç yıl süreyle saklanır.

Uzlaşmanın Sağlanması, Uzlaşma davetinin yapılması, Daveti kabul, Uzlaşma görüşmeleri, Uzlaşma tutanağı, Türkiye Barolar Birliği ve Baroların Yükümlülükleri, Baroların yükümlülüklerinin yer aldığı yönetmeliğin tamamı için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TBB Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği Yayınlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!