TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Milletvekili Ahmet Şık’ı açıklamaları nedeniyle kınadı

TBMM (AA) -TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin serbest bırakılması sonrası yaptığı açıklamayı kınayarak, "Milletimizin iradesinin yansıtıldığı se...

TBMM (AA) -TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin serbest bırakılması sonrası yaptığı açıklamayı kınayarak, “Milletimizin iradesinin yansıtıldığı seçim sandığının, küçümsendiği hatta hiçe sayıldığı bir açıklamada bulunmuştur.” dedi.

Kılıç, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ahmet Şık'ın yapmış olduğu açıklamanın kınanması gerektiğini belirterek, “Bu anlamda da düşündüğümüz zaman demokrasiyle ve demokratik haklarla, hukukla hiç uyuşmayan bir açıklama yapmıştır. Milletimizin iradesinin yansıtıldığı seçim sandığının bu noktada gerçekten küçümsendiği, hatta hiçe sayıldığı bir açıklamada bulunmuştur. Bu noktada kendisini kınıyorum. Bu anlamda da bütün siyasi partilerin, özellikle Mecliste grubu bulunan muhalefet partilerinin, ana muhalefet partisinin buna bir tepki vermesi gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu söylemi hiçbir şekilde kabul etmediklerini, Türkiye'nin bu tip bir düşünce yapısından, bu tip yaklaşımlardan çok çektiğini herkesin bildiğini dile getiren Kılıç, “Bu noktada bizim AK Parti, hükümetimiz olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hiçbir zaman demokratik hak ve özgürlüklerden, hukuktan geri adım atmayacağımızı ve sandıkta tecelli eden milletimizin iradesinin hiçbir zaman göz ardı edilmeyeceğini ve TBMM'ye yansıyan milli iradenin her zaman sonuna kadar temsil edileceğine güvenimiz ve inancımız tamdır. Biz bu yolda yürümeye devam edeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Kılıç, TBMM Genel Kurulunda 29 Ocak'ta kabul edilerek kanunlaşan dört uluslararası anlaşmanın olduğunu anımsattı.

Kılıç, bu uluslararası anlaşmaların Türkiye ile Filistin Ulusal Yönetimi Adına Filistin Kurtuluş Örgütü Arasında Geçici Serbest Ticaret Anlaşması, Türkiye ile Arnavutluk Arasında Serbest Ticaret Anlaşması ile Kurulan Ortak Komitenin Türkiye ile Arnavutluk Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasına Ek 'Menşeli Ürünler' Kavramının Tanımı ve İdari İş Birliği Yöntemlerine İlişkin Protokol II'yi Değiştiren 1/2020 Sayılı Kararının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna ve Anlaşmanın Protokoller ve Eklerine İlişkin Değişikliklerin Cumhurbaşkanınca Doğrudan Onaylanmasına Dair Yetki Verilmesine İlişkin Kanun, Türkiye ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Arasında Serbest Ticaret Anlaşması ile Türkiye ile EFTA Devletleri Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna ve Anlaşmanın Eklerine İlişkin Değişikliklerin Cumhurbaşkanınca Doğrudan Onaylanmasına Dair Yetki Verilmesine İlişkin Kanun olduğunu söyledi. A

Anlaşmaların detaylarını anlatan Kılıç, Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle TBMM Dışişleri Komisyonunun fiziki anlamdaki yurt dışı temaslı iletişimlerinin, istedikleri şekilde olamadığını kaydetti.

Farklı ülkelerin dışişleri komisyonlarıyla görüşmelerin, video konferans yöntemiyle yapıldığını dile getiren Kılıç, yakın zamanda İtalya Dışişleri Komisyonu ile görüşmelerinin olduğunu, farklı ülkelerin de taleplerinin bulunduğunu, bunları da gelecek dönem içerisinde gerçekleştireceklerini belirtti.

Kılıç, KKTC'ye yapmak istedikleri ziyareti seyahat kısıtlamaları nedeniyle ertelemek zorunda kaldıklarını ancak yakın zamanda komisyon olarak bunu gerçekleştirmek istediklerini ifade etti. Kılıç, Azerbaycan ziyaretini de bu ülkede yükselen Kovid-19 rakamları ve alınan tedbirler nedeniyle ertelediklerini, bunu da kısa süre içerisinde hayata geçireceklerini anlattı.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, bu dönem içerisinde farklı ülkelerde çok sayıda büyükelçinin kendilerini ziyaret ettiğini ve onlarla fikir alışverişinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Milletvekili Ahmet Şık’ı açıklamaları nedeniyle kınadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!