1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. TBMM Tatile Girmeden 3600 Ek Gösterge Sözü Hayata Geçirilmelidir
TBMM Tatile Girmeden 3600 Ek Gösterge Sözü Hayata Geçirilmelidir

TBMM Tatile Girmeden 3600 Ek Gösterge Sözü Hayata Geçirilmelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından 10 Haziran 2019 tarihi itibarıyla yapılan açıklamada Hükümetin, TBMM tatile girmeden ek göstergeyi hayata geçirmesi talep edildi. Memurlara 3600 Ek Gösterge ne zaman verilmişti?

A+A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından memurlara 3600 ek gösterge sözü hatırlatıldı. Bilindiği üzere 24 Haziran seçimleri öncesinde 3600 ek gösterge sözü verilmişti. Bu kapsamda memurlara 3600 ek göstergeyi hatırlatan Geylan, bu sözün üzerinden neredeyse bir yıl geçtiğini belirtti ve bununla ilgili hala bir adım atılmadığı açıklandı. Ek gösterge, Torba Kanun’da yer alması gerekliliği yinelendi. Ayrıca, sadece 4 meslek kuruluşunun değil, tüm kamu çalışanlarının ek göstergeleri güncellenmelidir açıklamasında bulundu.

Geylan ayrıca memura 3600 ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmet sınıfına da “YHS” ek gösterge verilmelidir açıklamasında bulundu.

3600 EK GÖSTERGE ÇIKARSA MAAŞLARDA 600, İKRAMİYEDE 20 BİN TL ARTIŞ OLACAK

Birçok öğretmenin ek göstergenin artırılacağı beklentisiyle emekli olmadığını ifade eden Geylan, “Ek gösterge 3600’e çıkarılırsa, memur maaşlarında ortalama 600 TL, emekli ikramiyelerinde de 20 bin TL artış olacaktır. Bu durum öğretmenleri emekliliğe teşvik edecek, böylece atama bekleyen 400 bin öğretmen adayına iş kapısı ve tayin bekleyen öğretmenlere de yer açılacaktır. Dolayısıyla hükümet, TBMM tatile girmeden ek göstergeyi hayata geçirmelidir açıklamasında bulunuldu.

MEB YÖNETİCİ ATAMA SİSTEMİNDEKİ YANLIŞLAR

MEB’in adeta Yönetici Atama Bakanlığı olarak anılır hale geldiğini bildiren Geylan, sınava dayalı yönetici atama talebini yineledi. Mülakatla insanların haklarının gasp edildiğini, yandaşların makamlara getirildiğini söyleyen Geylan, hak edenlerin -sendikasına, siyasi görüşüne, mezhebine, meşrebine bakılmaksızın- göreve getirilmesini istedi.

21 Nisan tarihinde yönetici atamaları yazılı sınavının yapıldığını hatırlatan Geylan, mülakatların başlayacağını söyledi. Geylan, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yönetici mülakatlarında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara mülakat puanı olarak yazılı sınav puanının verileceğini söyledi. Bize yakışan devlet adamlarının sözüne itibar etmektir. Devlet adamlarına yakışan da sözlerini yerine getirmeleridir” diye konuştu.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılırken, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu “DMK” olmak üzere mevzuattan kaynaklanan hakların değiştirilmemesi ve sabit kalması istendi. Bu kapsamda öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran bir kanun talebi vardır. Bunu yaparken de başta 657 sayılı DMK olmak üzere mevzuattan kaynaklanan hakların baki kalması gerekliliği vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler