TBMM’de Kabul Edilen Teklif ile Artık O Ücret Alınmayacak

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan enerji alanında düzenlemeleri kapsayan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, birçok avantajı beraberinde getiriyor.

73343
Daha Fazla Göster

TBMM’de kabul gören teklif ile beraber artık bağlantı hattının tüketici ya da üretici tarafından tesis edilmesi durumunda bağlantı hattı işletme ve bakım sorumluluğu karşılığında dağıtım şirketine devrinin yapılması sağlanacak. Böylelikle üretici ya da tüketicilerden herhangi bir bağlantı bedeli alınmayacak. Kanunla maden arama ve işletme ruhsatlarının verilmesi, sürelerinin uzatılması ve birleştirilmesi gibi zorunluluklar da ortadan kaldırılmış olacak. Aynı zamanda ruhsatların devir ve intikalleriyle çevre ile uyum bedeli iadelerine ilişkin müracaatlar dışında belge aranılması da ortadan kalkacak.

Yüzde 4 Gecikme Zammı

Alınan yeni kararlar çerçevesinde ruhsat bedelinin tümünün Ocak ayı sonuna kadar yatırılmaması durumunda Maden Kanunu’na göre her ay için ayrı ayrı olmak üzere yüzde 4’lük gecikme zammı da uygulanacak. Haziran sonuna kadar ruhsat bedeli olarak yatırılacak tutarın aksi olması durumunda, ruhsat iptal edilecek.

Doğal Gaz Kullanımı Ülke Genelinde Yaygınlaştırılacak

Üretilen doğal gazın teknik ve ekonomik olarak iletişim şebekesi yöntemiyle verilişinin uygun olup olmadığına dair EPDK’nın karar vermesi sağlanacak. EPDK, gerekli durumlarda satın alınacak olan doğal gaz bedelini belirleyecek. Tüm Türkiye’de, doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılmasına kolaylık sağlamak adına adımlar atılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TBMM’de Kabul Edilen Teklif ile Artık O Ücret Alınmayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!