TBMM’ye sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi kimleri kapsıyor

Önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulacak olan Bireysel Emeklilik Tasarruf sistemi kimleri etkiliyor? Detaylar haberimizde.

23426
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümet yeni yıla yeni bir sistemle girmeyi düşünüyor. Geçtiğimiz hafta 2 Ağustos tarihinde Plan ve bütçe komisyonuna sunulan Bireysel Emeklilik Tasarruf sistemi önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Sistemin sadece çalışan işçileri değil de kamuda çalışan memurları da kapsadığı belirtiliyor.

Sunulacak olan tasarı 5510’un 4/c’sine tabi olan tüm kamu personelini de etkileyecek. Sisteme katılımı sağlanacak olan kişilerin 45 yaşından küçük olması gerekiyor. 45 yaşından küçük olan çalışanların otomatik olarak BES sistemine dâhil edilmesi düşünülüyor. Düzenlemenin TBMM Genel kurulundan geçmesi halinde 1 Ocak 2017 tarihinde hayata geçirilmesi düşünülüyor. Bakanlar kurulunun bazı şirketlere veto da verilmesine yönelik hakkı da bulunacak. Yani Bakanlar Kurulu herhangi bir şirketi BES sisteminden çıkarabilecek. Çalışandan kesilecek katkı payı çalışanın prim esas kazancının Yüzde 3’ü kadar kesinti yapılacak.

Çalışan eğer bir süre sonra Bireysel Emeklilik Tasarruf sisteminden çıkmak isterse çıkabilecek. Fakat bununda belli bir süresi var. 2 ay sonra çalışan isterse Sistemden çıkabilecek. Sistemden çıkması halinde kesintiler çalışana geri ödenecek. Sistemden çıkmayan çalışan ise Devlet katkısı ile ödüllendirilecek. Devlet her çalışana 1000 TL ödeme yapacak. Bu sürece yönelik halk tarafından sorulan birçok soru var. Bunlardan en önemlisi zorunlu olarak kimseyi bu fona dâhil edilemez gibi. Önümüzdeki günlerde TBMM Genel kurulundan geçmesi halinde sizleri bilgilendireceğiz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!