1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. TCDD Taşımacılık A.Ş. Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınav ve Atama Yönetmeliği Yayımlandı
TCDD Taşımacılık A.Ş. Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınav ve Atama Yönetmeliği Yayımlandı

TCDD Taşımacılık A.Ş. Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınav ve Atama Yönetmeliği Yayımlandı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık Anonim Şirketi hukuk müşavirliği ve avukatlık sınav ve atama yönetmeliği 16 Ocak 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi tarafından 16 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi hukuk müşavirliği ve avukatlık sınav ve atama yönetmeliği tam metni şu şekildedir.

Bu Yönetmeliğin amacı, TCDD Taşımacılık A.Ş. teşkilatına ilk defa atanacak hukuk müşavirleri ve avukatların mesleğe alınma ve atanmalarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Bu Yönetmelik, TCDD Taşımacılık A.Ş. teşkilatında hukuk müşaviri kadrolarına ve avukat pozisyonlarına atanacakları kapsar.

Bu Yönetmelik, 18 Mart 2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin ek 6 ncı maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Giriş Sınavı Başvurusu ve Başvuruların Değerlendirilmesi; TCDD Taşımacılık A.Ş. teşkilatındaki hukuk müşaviri kadrolarına veya avukat pozisyonlarına atanacaklar, kadro ve ihtiyaç durumuna göre TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından uygun görülen zamanlarda açılacak giriş sınavı sonundaki başarı sıralamasına göre alınırlar.

 Giriş sınavına çağrılacak adayların sayısı, atama yapılması planlanan azami kadro ve/veya pozisyon sayısının 5 (beş) katından fazla olamaz. KPSSP3 puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere yapılan sıralama sonucunda son sıradaki aday ile eşit puana sahip adaylar da sınava çağrılır.

Giriş sınavı duyurusu; Giriş sınavına katılma şartları, ilk ve son başvuru tarihi, başvuru yeri ve şekli, KPSSP3 taban puanı, atama yapılması planlanan azami kadro veya pozisyon sayısı, sınava girebileceklerin sayısı, sınavın şekli, sınavın yeri, zamanı ve başvuruda istenecek belgeler ile gerekli görülen diğer hususlar Sınav Komisyonu tarafından belirlenir ve sınav tarihinden en az bir ay önce Resmî Gazete, TCDD Taşımacılık A.Ş. ve Devlet Personel Başkanlığının internet sitesi ile duyuru panosunda ilan edilmek suretiyle duyurulur.

Giriş sınavı başvuru şartları; Giriş sınavına başvurabilmek için; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartları taşımak, Hukuk fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor.

Son başvuru tarihi itibariyle geçerlilik süresi dolmamış sınav ilanında belirtilen KPSSP3 puan türünden sınav ilanında belirtilmiş olan taban puanını almış olmak, Avukat pozisyonu için başvuru tarihinin son günü itibariyle avukatlık ruhsatnamesine sahip olmak, şartları aranır.

Başvuruda istenecek belgeler; Giriş sınavına katılmak isteyen adaylar, TCDD Taşımacılık A.Ş. İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığından veya TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin internet sayfasından temin edecekleri sınav başvuru formunu doldurarak aşağıdaki belgeleri eklerler:

Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği (eğitimini yurt dışında tamamlamış olanların diploma denklik belgesinin aslı veya onaylı örneği), Avukatlık ruhsatnamesinin aslı veya onaylı örneği, Üç adet vesikalık fotoğraf istenmektedir.

KPSS (B) sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı, Özgeçmiş, Birinci fıkrada sayılan belgeler, aslı ibraz edilmek kaydıyla adayın bulunduğu yerdeki ilgili kamu kurumları veya TCDD Taşımacılık A.Ş. Teşkilatı tarafından onaylanabilir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler