TDK’dan İsim Denetimi Geliyor!

Türk Dil Kurumu, birçok işyeri, hastane, işletme ve otel gibi yerlerin isimlerinin yabancı olması nedeniyle bir çalışma başlattı.

65996
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu çalışma sonucunda TDK geniş kapsamlı bir rapor hazırladı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer aldığı Yüksek İstişare Kurulu’na sundu. Kurulda bu raporun değerlendirilmesi sonucunda yabancı isimlerin ayıklanması kararı alındı. Türkçenin korunması için yasa çıkarılması önerisi üzerinde duruldu.

Yasa Teklifi Olarak TBMM Yolunda

Yüksek İstişare Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. İşletme ve işyerlerinin yabancı kelimelerden oluşan tabelalarının ela alındığı toplantı sonucunda, Türkçenin korunmasına yönelik bir yasa önerisi ortaya atıldı. TBMM’nin açılmasıyla birlikte konuyla ilgili yasa tasarısı meclis gündemine taşınacak. Böylece hem günlük hayatta kullanılan yabancı kelimeler hem de pano, tabela ve reklam gibi yerlerde kullanılan yabancı kelimeler, başta avmler olmak üzere diğer tüm işyerleri isimleri ile ilgili kapsamlı bir düzenleme gelmesi bekleniyor.

Daha Önce Konuyla İlgili Çokça Yasa Önerisi Verilmişti

Özellikle İngilizce dili o kadar yaygın olarak hayatımızın içinde yer almaya başladı ki bu durum artık bazı kelimeler Türkçeymiş gibi telaffuz edilmeye başlandı. Hayatın her alanında karşımıza çıkan bu yabancı kelimelerin isteyen vatandaşlar tarafından tabi ki işletmelerinin isimlerinde yer alabileceği ama ilk isimlerin Türkçe olarak belirlenmesi gerektiğinin altı çizildi. Toplantıda yer alan ifade ise genel olarak şu şekilde belirtildi: “Ankara’da yol boyunca başımızı nereye çevirsek, yabancı isimli oteller, AVM’ler, şirketler, hastaneler görüyoruz. Yeni bir yasal düzenleme ile bunlara bir düzen getirilmeli.’’

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0