1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. TDK'dan Şimdi de Esnafları ve Yine Kadınları Kızdıracak Çeviri
TDK'dan Şimdi de Esnafları ve Yine Kadınları Kızdıracak Çeviri

TDK'dan Şimdi de Esnafları ve Yine Kadınları Kızdıracak Çeviri

Türk Dil Kurumu Müsait Kelimesini Düzeltmedi ve Şimdi de Esnaf Kelimesinin Anlamında Esnafları ve Kadınları Kızdıracak

A+A-

Türk Dil Kurumu (TDK) “müsait” kelimesinin anlamıyla ilgili medyaya yansıdaki haberler sıcaklığını korurken şimdi de “esnaf” kelimesinin anlamıyla ilgili sıkıntılı bir çeviri göze çarptı.

Müsait kelimesinde bir sıkıntı var ise çözüleceğini belirten Türk Dil Kurumu yetkilileri henüz bir düzeltme yapmış değil.

“Esnaf” kelimesinin birinci anlamında herhangi bir anlam bozuklu yok iken ikinci ve üçüncü anlamları esnafları ve kadınları incitecek şekilde ağır ifadelere yer verilmiş.

Esnaf kelimesinin 2. Anlamı:

“Başlıca düşüncesi, mesleğinin bütün inceliklerinden yararlanıp bunları karşısındakinin zararına kullanarak ve meslekte kötü örnek oluşturarak çok para kazanmak olan kimse”

Esnaf kelimesinin 3. Anlamı:

Kötü yola sapmış olan kadın
"Esnaftan bir kadın."

Bu çeviriler yapılırken halkın kullandığı dil de göz önüne alınarak yapıldığı söylenmektedir. Fakat halk arasında soruna yol açacak ve aşırı argo kelimeler neden TDK sözlüğünde yer bulabilmektedir anlaşılır değil.

Umarız Türk Dil Kurumu güncellemeleri yaparken daha önceki sorunlu kelime çevirilerini de göz önüne alarak kişi veya kişileri incitecek, aşağılayacak çeviri hatalarından kaçınır.

ESNAF KELİMESİNİN ANLAMI İÇİN TIKLAYINIZ

MÜSAİT KELİMESİNİN ANLAMI İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.