Tebligat Nasıl Yazılır?

Tebligatlar kanunda belirlenen resmi kurumlarla ilgili kişileri bilgilendirmekle ilgili kişileri bilgilendirdikten sonra teşvik etmek amacıyla kullanım sağlamaktadır. Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen tebliğ etmek anlamını taşımasına yönelik bildirmek ve haber vermek anlamını da içermektedir.

Tebligat Nasıl Yazılır?
Tebligat Nasıl Yazılır?
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kişiler için adil yargılanma sürecini ifade etmesinin yanında tebligat bu yüzden önemli görülmektedir. Kişinin hakkında yapılan veya kendisi için ilgili olan bir konudan dolayı işlemden haberi olmadan savunma yapamayacağı gibi kişi için adil bir şekilde yargılanma da söz konusu olamaz.

Tebligat Nasıl Yazılır?

Tebligat Nasıl Yazılır?
Nasıl Yazılır?

Çalışma alanları sınırlarının tespiti anında hazır olmadıkları gibi hükümleri gereğince yapılan belediye başkanlıkları ve köy gibi muhtarlıkların olduğu çalışma alanlarında kroki örnekleri ya da gönderilecek bir yazı bu süreç için örnek verilebilir. Köy ya da mahalle muhtarlıkları gibi alanlarla ilan ettirilen tebliğ veya ilanlar kapsamında, tebliğ ve ilan tarihlerinden itibaren 7 gün içinde kadastro müdürlüğüne itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Kanunda belirlenen resmi kurumların ilgi alanına giren kişiler içerisinde bilgilendirme yapması ve ilgili kişilerin bilgilendirme hususunda teşvik edilmesinin amacına yönelik kullanım sağlanmaktadır. Türk Dil Kurumu tebliğ etmek için bildirmek, haber vermek anlamına gelirken tam olarak yazılı bildirim anlamını taşır.

Kişilerin adil olarak yargılamasının yapılması tebligat yoğun olarak önem içerir ve yapılan veya kendisini ilgilendiren bir işlemden haberi olmayan kişiyi kendisi savunmaya alamayacağı gibi, kişinin adil bir şekilde yargılandığı hususundan bahsedilemez.

Tebligat Çıkartabilen Merciler

Çıkarmada yetkili olan kişiler Tebligat Kanunu m.1’de sınırlı bir şekilde sayılmıştır. Buna göre  çıkartmaya yetkili merciler;

  • Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri,
  • Özel bütçeli idareler,
  • Düzenleyici ve denetleyici kurumlar,
  • Sosyal güvenlik kurumları,
  • Vakıf yüksek öğretim kurumları,
  • İl özel idareleri,
  • Belediyeler,
  • Köy hükmü şahsiyetleri,
  • Barolar,

Tebligat Kimlere Yapılabilir?

Tebligat Kimlere Yapılabilir?
Kimlere Yapılabilir?

Muhatap olarak kişinin direkt olarak kendisine yapılabilesi gibi muhatap adına kabule yetkili kişiye de yapılabilir. Muhatap kişi haricinde  kanunen kabule yetkili kimse, TebK. m.16’ya göre, muhatapla aynı konutta oturan kişiler veya hizmetçilerdir.

Kat mülkiyeti şekline yönelik bağımsız bölüm gibi oluşan apartmanlarda, aynı konut ve aynı bağımsız bölümde oturan kişiler olmakla yükümlüdür. Bu bağlam içinde aynı bağımsız bölümlerde oturmayıp aynı apartmanda oturması gerekçesiyle, muhatap kişi yerine aynı apartmanda oturan kişiye evrakın tebliği mümkün kılınmamıştır.

Muhatabı Tüzel Kişiler Olan Tebligat Kime Yapılır?

Tüzel kişiye yapılacak olan, tüzel kişiyi temsile yetkili kişiye yapılır. Temsili yetkili kişinin birden fazla olması halinde, yetkili kişilerden birine yapılması yeterlidir. (TebK m.12/1)

Tüzel kişinin işlemlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklara ilişkin dava ve işlerde, tüzel kişinin yetkili temsilcisine yapılması halinde geçerli olacaktır. (TebK m.12/2)

Tüzel kişiler adına tebliğ yapılacak kişinin herhangi bir sebeple belirli iş saatlerinde iş yerinde olmadıkları veya o sırada evrakı bizzat alamayacak oldukları takdirde tebliğ, orada hazır bulunan memur veya hizmetlilerden birine yapılır. (TebK m.13)

Tebligat Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!