Tebligat Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kelime anlamından yola çıkılacak olursa bildirim anlamına gelmektedir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

68111
Daha Fazla Göster

Hukuk açısından ise kişilerin kurum ve kuruluşlardan bilgi alma, savunma haklarını kullanma ve olaylardan haberdar olmak için ilgili kurumların yasaya uygun bir şekilde olayın ilgili kişileri adına çıkardıkları yazılardır.

Tebligat Nedir?

Noterler, valilikler, adliyeler, belediyeler, baroya bağlı avukatlar, SGK ve vergi dairelerinin çıkarmaya yetkili olduğu, olayla ilgili olarak kişilerin bilgilendirilmesini sağlayan resmi yazılardır.

Cevap Verilmezse Ne Olur?

Tebligata Cevap Verilmezse Ne Olur?
Cevap Verilmezse Ne Olur?

Gönderilen tebligata cevap verilmesi için yasal olarak 2 haftalık bir süre bulunmaktadır. Bu süre bazı durumlarda bir aya kadar uzatılabilmektedir. Cevap olarak dilekçe yazmayan kişinin ileri sürdüğü vakıaların tamamını inkat ettiği kabul edilir.

Nasıl İtiraz Edilir?

Eğer size icra yapılacağına dair tebligat gönderildiyse buna 3 adımda itiraz edebilirsiniz.

  • İlk olarak icra dairesine gidilmesi ve dosya çıkarılması gerekiyor
  • İcra dairesinde elle hazırlanabilecek veya hazır bulunan “Borca itiraz” isimli dilekçe, kimlik fotokopisiyle birlikte dosyaya eklenir.
  • İcra müdürüne giderek, icra dosyası teslim edilir ve takibin durdurulması yönünde talepte bulunur.

Bu adımları elinize ulaşan belgede bir hata olduğunu düşünüyorsanız yapabilirsiniz. Hiç borcunuz olmamasına rağmen borcunuzun olduğunu gösteren bir tebligata ya da borcunuzu olduğundan çok daha yüksek gösteren bir tebligata bu şekilde itiraz edebilirsiniz. Kişinin kendisi dışında kimse 1. derece yakını olsa bile itiraz edememektedir.

İtiraz Süresi Ne Kadar?

Tebligata İtiraz Süresi Ne Kadar?
İtiraz Süresi Ne Kadar?

Size ulaşan icra takibi tebligatına itiraz edebilmek için 7 gün içinde dilekçe yazmanız ve dilekçenizin karara bağlanması gerekmektedir. 7 günlük süre uzatılmamaktadır, eğer 7. gün hafta sonuna veya resmi tatil gününe denk geliyor ise onu izleyen ilk iş gününde süre sona erer. Kambiyo senetleerinde ise itiraz süresi 5 gündür.

Tebligat Çeşitleri

Birkaç tane çeşidi bulunmaktadır.

  • Kapalı 

Tebliğ yapılacak kurum ya da kişiye, duruşma günü ve saati, ihtar, karar, bilirkişi raporu, keşif günü ve saati gibi evrakların tebliği yapılmaktadır. Bu türünün diğer ismi de celplidir.

  • Açık 

Tıpkı kapalı tebligat gibi, duruşma günü ve saati, keşif günü ve saati gibi belgeleri içermektedir. Kapalıdan farkı ise  içinde farklı herhangi bir belge daha yer almamasıdır.

  • 35. Maddeye Göre 

Şirketler ve firmalar yeni bir adrese taşındığında ve bunu bildirmediğinde gönderilen evraklar geri dönebilmektedir. Soruşturma sonunda yeni adres bulunamazsa eğer tebligat eski adrese asılır, asıldığı tarihte tebliğ tarihi olarak kabul edilir, eski adrese yapılan tebliğler muhataplara ulaşmış sayılır.

  • Elektronik 

Elektronik kanallar üzerinden yapılanıdır. Kamu kuruluşlarının, fon ve kefalet sandıklarının elektronik  kullanması zorunludur. PTT’ye başvurulması sonucunda alınabilmektedir.

  • İlanen 

Kişiye ulaşılamayan durumlarda gazetelere verilerek yapılandır. 7 günlük süresi bulunmaktadır ve gazetelerde yayımlandığı anda süre başlar, teblig muhattaba ulaştı kabul edilir.

Senet Nasıl Doldurulur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tebligat Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!