1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Teç-Sen: Toplu Sözleşme Masası Çözüm Odağı Olmaktan Çıkıp, Sorun Odağına Dönüşmüştür
Teç-Sen: Toplu Sözleşme Masası Çözüm Odağı Olmaktan Çıkıp, Sorun Odağına Dönüşmüştür

Teç-Sen: Toplu Sözleşme Masası Çözüm Odağı Olmaktan Çıkıp, Sorun Odağına Dönüşmüştür

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Merkezi Teç-Sen tarafından toplu sözleşme görüşmeleri sonrası açıklama yapıldı. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Merkezi “TEÇ-SEN” tarafından 1 Ağustos 2019 tarihinde başlayıp 1 Eylül 2019 tarihinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının resmi gazetede yayımlanmasıyla sona eren süreç sonrası açıklama yapıldı. Açıklamaya dair detayları My Memur olarak direkt yayımlıyoruz:

Toplu Sözleşme Masası Çözüm Odağı Olmaktan Çıkıp, Sorun Odağına Dönüşmüştür denilen açıklama şu şekildedir: Toplu sözleşme masası, memurların mali, özlük ve sosyal sorunlarının çözüm odağı olmaktan çıkıp, sorun odağı haline gelmiştir.

2019 Yılı 5.Dönem Toplu İş Sözleşme Masası Ağustos 2019 ayında başladı ve hakem heyetinin 28/09/2019 tarihli kararı ile sona erdi.  Hakem heyetinin kararına göre memur maaş zam oranları kesinleşti. Kamu çalışanlarına 2020 yılı için %4+%4 ve 2021 yılı için %3+%3 ve genel toplamda 2 yıl için %14 zam verilmesine karar verildi.

2019 yılı toplu sözleşmesinin 2017 yılından farkı ise yetkili sendika ve konfederasyonun toplu iş sözleşmesini imzalamaması ve kararı hakem heyetine bırakmasıdır. Senaryo gereği yapılan bu küçük değişiklik ile yetkili sendika üzerindeki baskıyı hafifletmeyi, başarısızlığının üstünü örtmeyi, gelecek tepkilerin yönünün değiştirmeyi hedeflemiştir.

Yetkili sendikanın görüntüsü, toplu sözleşme masasının dengesizliği ve hakem heyetinin kararı neticesinde; Toplu Sözleşme Masası, Memurların mali, özlük ve sosyal sorunlarının çözüm odağı olmaktan çıkıp, sorun odağı haline gelmiştir.

KAMU ÇALIŞANLARI SENDİKALARA KIZGIN, ÖFKELİ VE GÜVENSİZDİR

Kamu çalışanları gerçek sendikacılığın nasıl yapıldığını, eylem, iş bırakma, üretimden gelen gücü kullanma, müzakere ve mücadele gibi birçok demokratik hak arama yöntemini unutmuştur. Kamu çalışanları Yetki verdiğimiz sendika ve konfederasyonlar eliyle de sendikalara karşı kızgın, öfkeli ve güvensiz hale gelmiştir.

KAMU ÇALIŞANLARI 2020 ve 2021 YILLARINDA DA SIFIR (0) ZAM ALACAKTIR

Toplu sözleşme masalının anlatılacak, detaylandırılacak ve değerlendirilecek herhangi bir yanı yoktur. Geçmişte olduğu gibi vasattır, hüsrandır ve hayal kırıklığıdır. Kesin olan ise Kamu çalışanları 2 yıl boyunca 2018 ve 2019 yıllarında olduğu gibi 2020 ve 2021 yıllarında da sıfır (0) zam alacaktır. 4 yıldır zam dahi almayan kamu çalışanlarının yetki verdikleri sendikalardan memnun olmadığı açıktır.  Üye olduğumuz sendikaların performansından memnun olmayan kamu çalışanları olarak yerimizi değiştirmeliyiz.  Ağaç değiliz sonuçta… Bugün geldiğimiz nokta, dün yaptığımız aynı hataların sonucudur.

KAMU ÇALIŞANLARI DENENMİŞLERİ DENEMEKTEN VAZGEÇİP, DENENMİŞLERİN HÜKMÜNE SON VERMELİDİR

Bu değişim basit ve mantıklı değişimdir. Heyecanı olandan yana, hayalleri olandan yana, hırsı ve inadı olanlardan yana taraf olmaktır. Bu değişim denenmemişi denemek için değildir. Denenmişten fazla ne kaybedebiliriz. Kamu çalışanları denenmişleri denemekten vazgeçip, denenmişlerin hükmüne son vermelidir. Bu değişim ile kamu çalışanlarının kaybı değil, kazancı olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler