Tehlike Çanları Trans Yağ İçin Çalıyor!

Trans yağ, son derece zararlı, içine girdiği yiyeceği sağlıksız yapan, artık bir yağdır.

65910
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doymamış yağ asitleri içerdiğinden faydalı bir yağ değildir. Fakat günümüzde birçok fast food ürün üretiminde ve atıştırmalık üretiminde kullanılan yağ, maalesef trans yağ olmaktadır.

Artık Trans Yağın Bir Oranı Var!

Sürekli tüketildiğinde birçok hastalığa sebep olan trans yağ, artık kontrol altına alınıyor. Tüm gıda ürünlerine trans yağ sınırı kondu. İçerisinde yüzde iki oranından fazla trans yağ içeren hiç bir ürün artık üretilmeyecek.

Gıda Etiketlerinde Bilgilendirme Olmayacak

Gıda etiketlerinde bulunan yağ oranı miktarı ile ilgili bilgi, standart hale getirileceği için ürün etiketlerinde yer almayacak. İhtiyaç duyulan ve düzenleme gerektiren durumlarda ise, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde gerekli düzenlemeler yapılacak.

Trans Yağ Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Trans yağ, insan vücuduna en zararlı olan yağ olarak biliniyor. Sürekli tüketimi ise birçok hastalığa sebep oluyor. Maalesef farkında olmadan gün içerisinde tükettiğimiz paketli gıdaların bir çoğunda trans yağ bulunuyor. Trans yağ kullanımı, kalp ve damar hastalıklarına, merkezi adipozite, şeker hastalığı, meme kanseri, doğurganlık bozulması, alzheimer, obezite, kolelityaz ve endometriyoz gibi birçok hastalığa doğrudan etki ediyor ve sebep oluyor.

Trans Yağ Kullanımı Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerde Kısıtlanıyor

Trans yağ kullanımı, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde, 2021 yılı itibariyle kısıtlanacak. 1 Nisan 2021 itibariyle uygulanacak olan bu kısıtlamaya, Türkiye tam olarak üç ay önce geçecek ve 31 Aralık 2020’de uygulamaya başlayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!