1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tek Tip Askerlik ile Bedelli Askerlikte Değişiklik Kanun Teklifi TBMM Gündeminde
Tek Tip Askerlik ile Bedelli Askerlikte Değişiklik Kanun Teklifi TBMM Gündeminde

Tek Tip Askerlik ile Bedelli Askerlikte Değişiklik Kanun Teklifi TBMM Gündeminde

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna tek tip askerlik ile bedelli askerlikte 21 günlük süreye dair önemli değişiklikleri içeren kanun teklifi verildi. Tek tip askerlik kanun teklifi ve detayları için tıklayınız.

A+A-

Yedek subaylar ve yedek askeri memurlar kanunu ve askerlik kanunu ile er ve erbaş harçlıkları kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna verildi.

Bu kanun teklifiyle profesyonel askerliğe geçişte askerlik süresinin tek hale getirilmesi ve ülke gündeminden bedelli askerlik kanunlarını çıkarmak amaçlanıyor.

“Yedek Subaylar ve Yedek Askerî Memurlar Kanunu'nun” yürürlükten kaldırılması, er ve erbaşların askerlik süresinin dokuz ay olup bu sürenin üç aylık döneminin temel askerlik dönemi olması, temel askerlik döneminin bitiminde başvuruda bulunanların altı aylık asgari ücret tutarını ödemeleri halinde terhis edilebilmesi, terhis başvurusunda bulunmayanlara asgari ücret ödenmesi, yükseköğretim kurumu mezunu olan yükümlülerin temel askerlik süresini tamamlamalarının ardından kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak suretiyle yükümlülüklerini yerine getirebilmesi ile bedelli askerlikte verilecek temel askerlik eğitiminin uzaktan eğitim şeklinde verilebilmesi öngörülmektedir.

Dünya tarihine, askerliği şan ve şerefle yazmış tek millet Türklerdir. Yaratılışlarındaki asaletle askerlik tarihinin unutulmaz destanlarını yazmışlardır. Asker deyince Türk, Türk deyince asker akla gelmiştir.

Türk milleti ve Türk askeri normal zamanlarda ana karakterinin gereği olarak barışseverdir. İnsan sevgisi ile doludur. Ülke savunmasında ve savaşta kükremiş arslan gibi cesur ve mücadelecidir.

Ülkemizde Askerlik kanununa göre, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu sağlam her erkek, askerlik yapmakla görevlidir. Er ve erbaşlar için muvazzaflık süresi on iki aydır. Yükseköğrenim görmüş olanlar on iki ay yedek subaylık, silahlı kuvvetlerin ihtiyacı dışında kalanlar altı ay askerlik yapmaktadırlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin asker ihtiyacına ilişkin belli bir kapasitesi vardır. Ancak şu anda askerlik çağındakilerin sayısı 5 milyonu aşmış durumdadır. Askerlik çağına yeni gelenlerle birlikte her yıl bu sayı daha da artmaktadır. Bu yığılmanın eritilmesi ve kalıcı çözümün yapılması artık kaçınılmaz hale gelmiştir.

Bunlardan dolayı, uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi hayata geçirilmeli, bu 9 ayın 3 aylık dönemi temel askerlik eğitimi, 6 aylık dönemi ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabilmeli, isteyenlerin ise aylık asgari ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebilmeleri sağlanmalıdır.

Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlüler, temel askerlik eğitimini tamamlamalarının ardından istemde bulunmaları durumunda, dokuz aylık askerlik hizmetlerinin kalan bölümünü, Millî Savunma Bakanlığının yapacağı planlama çerçevesinde ve mesleklerine uygun işlerde yerine getirebilmelidirler. Askerlik hizmetlerini bu kapsamda yerine getirenlere, askerlik görevini yaptıkları kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımlarında öncelik tanınmalıdır.

Ayrıca 750 bin civarında kişinin müracaat ettiği Bedelli Askerlikte her celp döneminde 40-45 bin kişi 21 günlük eğitime alınmaktadır ve bunların ne kadar sürede eritileceği belli değildir. Süre uzadıkça yükümlülerin işe başlama süreleri de uzadığından büyük mağduriyetler doğmaktadır.

Daha önce 2011 ve 2014 yıllarında çıkarılan bedelli askerlik kanunlarında olduğu gibi askerlik yükümlülerinin, uzaktan eğitim almaları hâlinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları, bu mağduriyetlerin önüne geçecek ve yığılma engellenmiş olacaktır.

Yedek Subaylar Ve Yedek Askerî Memurlar Kanunu Ve Askerlik Kanunu İle Er Ve Erbaş Harçlıkları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi:

MADDE 1- 16 Haziran 1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askerî Memurlar Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- 21 Haziran 1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "on sekiz" ibaresi "dokuz" şeklinde ve ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, maddenin ikinci ve üçüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

"Bu sürenin üç aylık dönemi, temel askerlik dönemi olup bu süre bitiminde yazılı olarak terhis başvurusunda bulunanlar, 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince 16 yaşından büyük işçiler için belirlenen aylık net asgari ücretin altı aylık toplam tutarını peşin olarak ödemeleri hâlinde terhis edilirler; erken terhis başvurusunda bulunmayanlara askerlik hizmeti süresinin bitimine kadar her ay 16 yaşından büyük işçiler için belirlenen aylık net asgari ücret tutarında harçlık ödenir."

MADDE 3- 1111 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendine aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

"Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlüler, temel askerlik eğitimini tamamlamalarının ardından istemde bulunmaları durumunda, dokuz aylık askerlik hizmetlerinin kalan bölümünü, Millî Savunma Bakanlığının yapacağı planlama çerçevesinde ve mesleklerine uygun işlerde istihdam edilmek kaydıyia, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak suretiyle yerine getirebilirler. Askerlik hizmetlerini bu kapsamda yerine getirenlere, askerlik görevini yaptıkları kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımlarında öncelik tanınır."

MADDE 4- 23 Şubat 1961 tarihli ve 257 sayılı Er ve Erbaş Harçlıkları Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına "Er ve erbaşlara," ibaresinden sonra gelmek üzere "üç aylık temel askerlik dönemi boyunca" ibaresi eklenmiştir.

MADDE 5- 1111 Sayılı Kanunun 2 inci maddesine eklenen Geçici 55. Maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"ve Millî Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan eğitime ilişkin usul ve esaslar Millî Savunma Bakanlığınca belirlenir." Kanun teklifi için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler