Teklif Kabul Edilirse 2. Derece Akrabalarda Ölüm İzni 3 Gün Olacak

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan TBMM'ne sunduğu kanun teklifi kabul edilirse; Memurlarda 2.derece akrabaların ölümü durumunda 3 gün ölüm izni kullanılacak.

53429
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurlarda ölüm izni bildiğiniz üzere sadece 7 gündür. Ölüm izni ile alakalı en büyük sıkıntılardan biride memur sadece eşi, çocukları, kendisinin veya eşinin annesi, babası ve kardeşleri için bu izni kullanabilmektedir. Yani memur ölüm izni olarak bildiğimiz mazeret iznini sadece kendisinin ve eşinin 1. Derece olan akrabaları için kullanabilmektedir. Dede ve Nine vefatı, Amca dayı, hala ve teyze vefatı gibi durumlarda memurlar bu izni kullanamamaktadır.

Bu konu ile alakalı CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Türkiye Büyük Millet Meclisis TBMM’ne kanun teklifi sunmuş ve 2 derece akraba ölümlerinde de 3 gün mazeret izni verilmesi ile alakalı değişikliği talep etmiştir. CHP’li Vekil Metin İlhan tarafından verilen kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda; Memurlar kendisinin ve eşinin Dedesinin, Ninesinin, amcasının halasının, teyze ve dayısının vefatı durumunda 3 gün mazeret izni kullanabilecektir. Kanun Teklifinin ilgili kısmı şu şeklidedir.

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (B) fıkrasında yer alan “yedi gün” ibaresinden sonra gelmek üzere “; kendisinin veya eşinin, ikinci dereceden akrabalarının ölümü hallerinde isteği üzerine üç gün” ibaresi eklenmiştir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!