Teknisyen Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Teknisyenlik, meslek arayışında olan birçok gencin merak ettiği ve araştırdığı bir daldır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63429
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknisyenlik Nedir?

En yalın anlamıyla, teknik bir işin; bakım, onarım ya da üretim işlerini yapabilmektir. Alanlara göre uçak, sağlık, elektrik teknisyeni gibi spesifik alanları mevcuttur.  Resmi açıklaması yalnızca 5746 sayılı Araştırma Geliştirme ve Tasarımların desteklenmesi hakkındaki kanunda yer almaktadır.

Teknisyen Nasıl Olunur?

Öncelikle kişilerin herhangi bir alanda uzmanlaşması gerektiğini belirtelim. Seçtiğiniz bu alandaki teknik bilgi ve becerilere sahip olmanız gerekmektedir.

Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Teknik lise ve dengi okullardan mezun olmak yeterlidir. Bu okullar arasında; ticaret, tekstil, seramik, teknik ya da endüstri meslek liseleri de yer almaktadır.

Staj veya Sertifika Programları ile Teknisyen Olunabilir mi?

Staj veya Sertifika Programları
Staj veya Sertifika Programları

Bunun için herhangi bir staj veya sertifika programı bulunmamaktadır. Unvan yalnızca teknik ve benzeri liselerden mezun olmuş kişilerin sahip olabildiği bir unvandır. Fakat ilgili bölümlerde iki yıllık meslek yüksekokulu ile “tekniker” olunabilmektedir.

Teknisyen ile Tekniker Arasındaki Fark Nedir?

Bu durum birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Teknisyen, ilgili lise mezunlarına verilen unvanken, tekniker olmak için iki yıllık meslek yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir. İş tanımı pek değişmese de unvan değişikliği olur.

Kanunen lisans mezunu kişiler için geçerli olan 5746 sayılı kanun kapsamında değerlendirilir ve kanunda yer alan tüm haklardan onlar da yararlanabilmektedirler.

Bunun dışında resmi anlamda pek temsil edilememektedir, hakları için toplanabilecekleri bir meslek örgütü ya da odası yoktur.

Teknisyen Olmanın Bir Avantajı Var mıdır?

Teknisyen Olmanın Bir Avantajı Var mıdır?
Teknisyen Olmanın Bir Avantajı Var mıdır?

Elbette avantajı olup olmaması kişinden kişiye değişebilir. Bu oldukça göreceli bir ifadedir. Fakat bir ortalama üzerinden konuşacak olursak; diğer meslek gruplarına göre daha iyi bir şarta sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bu anlamda herhangi bir avantajı yoktur. Fakat devlet kadrolarında bu unvanla çalışan kişilerin maaşları Türkiye ortalamasına görece iyi sayılacak bir maaştır. Fakat çalışma koşulları açısından ekstra bir hakları yoktur. Bunun dışında özel sektörde çalışanlar ise asgari ücrete çalıştırılmaktadır ve çalışmaları ağır koşullara sahiptir.

Ne İş Yapar?

Belli bir alanda teknik işlerle ilgilenmektedirler. Özellikle üretim süreçlerinde faaliyet gösterirler. Çalıştıkları alanda neredeyse her şeyden sorumludurlar. Makine özelinde olmamasıyla birlikte pek çok noktada bakım-onarım çalışmaları ve üretim ağına katkı sağlarlar.

Herkes Teknisyen Olabilir mi?

Bir yaş sınırı yoktur, genç veya yaşlı olmak bu işi yapmaya herhangi bir engel teşkil etmez. Fakat sadece ilgili lise mezunlarına denmektedir. Bunun dışında işi bilen herkes olabilir. Daha çok erkeklerin yaptığı bir iş olsa da, değişen ve gelişen kültürel yapıda kadınların da bu mesleği seçmeye başladığı görülmektedir.

Görevleri Nelerdir?

Teknisyenin Görevleri Nelerdir?
Görevleri Nelerdir?

Başta da söylediğimiz gibi kendi uzmanlık alanlarına göre farklı görevler üstlenmektedir. Fakat hepsinin teknik bilgilere hakim olmak gibi ortak noktaları vardır. Tümünün yapması gereken çeşitli görevler şu şekilde;

 • Tüm görevlerini iş sağlığı ve güvenliğine uygun şekilde tamamlamak
 • Gerektiği anlarda diğer alanlara da yardımcı olabilmek
 • Testleri yapıp kontrol etmek
 • Yeni teknolojilere benimseyebilmek.

İşverenlerin Bir Teknisyenden Ne Gibi Niteliklere Sahip Olmasını Bekler?

 • Sağlık en başta gelmektedir. Kendini ve çevresini riske atmayacak şekilde çalışmak
 • Ekip ruhuna sahip olmak
 • İş sağlığı ve güvenliği bilgisinin olması
 • İsteyerek ve kurallara riayet ederek çalışmak
 • Bakım – onarım ve üretim yapabilmek
 • Çok yönlü olmak, başka alanlarda da yardımcı olabilmek
 • Gerekli eğitimin alınmış olması
 • Erkek adaylar için genelde askerlikle ilişiğinin kesilmiş olması beklenir.

Ne Gibi Sorumlulukları Bulunmaktadır?

 • Mühendisin işle ilgili beklentilerinin karşılanması ve yapılmasını istediği şeylerin yapılma
 • Kuruma ait tüm alet edevatın, makinaların, cihazların; tamiri, kontrolü, bakım onarımının yapılması. Kullanımına hakim olunması.
 • Konusuyla ilgili şartname, işletme ve bakım talimatlarını hazırlanarak.
 • Maliyetlerin düşünülmesi, malzeme hesapları, iş akışının planlanmasında mühendise destek olmak

Hangi Özelliklere Sahip Olması Beklenir?

Teknik işlerle uğraştıkları için analitik zekaya sahip olmaları beklenir. Ayrıca iş kazalarının da sıklıkla yaşanabildiği bir meslektir. İş güvenliği ve sağlığı gibi duyarlılıklara sahip olunmalıdır. Dikkatli kişiler olmalıdır. Özellikle makine arızaları, bakım onarımı gibi işlerde ince işçilik gerektiren durumlar söz konusu olabilmektedir.

Beklenen bir diğer özellik ise yeniliğe açık olabilmektir. Hızla gelişen makine ve teknoloji alanına kendini adapte edebilmiş olanlar her zaman bir adım daha öndedir. Bu gelişmeleri yakalayabilmek çok önemlidir. Ayrıca üretimin bir parçası olan teknisyenler bu üretim sürecinde ekiple çalıştığından, o bütünlüğü bozmamaları ve ekip ruhuna sahip olabilmeleri beklenmektedir. Bu grup çalışması içerisinde yeri geldiğinde görev almalı ve yeri geldiğinde görev verebilmelidir. İşi benimsemeli, sevmelidir.

Teknisyenin Altı ve Üstü Kimdir?

Hemen bir üstünde bir şefleri bulunur. Altında ise teknisyen yardımcısı yer almaktadır. Sırasıyla; Şefe, Meslek Yüksekokulu Sekreterine, Müdür Yardımcısına ve müdüre sorumludur.

Yükselme Şansı Var Mıdır?

Lise mezunlarına verilen bir unvandır. Dolayısıyla lise mezunuysanız yükselme şansınız yoktur. Fakat yükselmek istiyorsanız; iki yıllık bir eğitimle tekniker unvanına sahip olabilirsiniz ya da mühendislik fakültelerinde 4-5 yıllık eğitimle mühendis unvanına sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bazı iş yerlerinde şeflik unvanı bulunmaktadır. Şefler teknisyenlerin üzerindedir. Bu kurumlarda yükselerek şeflik unvanına da sahip olabilirsiniz.

Teknisyen Olmak Zor mu?

Teknisyen olma süreci kolaydır. Çünkü bu işi temelden ve lisede öğrenirsiniz. Zira bu liselere girmek de yüksek başarı gerektirmez. Fakat olmayı başardıktan sonraki aşama zordur demek yanlış olmaz. Çünkü çalıştıkları yerlerde pek çok işe bakarlar, iş yükleri ağırdır. Fiziksel olarak çalıştıkları için bedensel yorgunluk yaşamaları olasıdır. Özellikle özel sektörde çalışan teknisyenlerde görülen bir diğer durumda; işten çıkarmalarda potanın ağzında olmaktır.

Çalışma Saatleri Nelerdir?

Sözleşmeli personelim çalışma saatleri genelde sözleşmede yer alır ve kuruma bağlıdır ama bununla ilgili bir madde sözleşmede yer almıyorsa, haftalık 40 saati tamamlamayacak şekilde düzenlenir. Fakat kimi sözleşmelerde “işler tamamlanmadan çıkılamayacağına” ilişkin maddeler yer alabiliyor. Üretimin aksamaması için arıza gibi özel durumlarda da teknisyenler iş yerlerini terk edemeyebiliyorlar.

Çalışma Koşulları Nasıldır?

Esnek saatler nedeniyle çalışma koşulları zordur. Ayrıca her işe baktıkları için de yoğun olabilmektedirler. Bunun dışında üretim süreçlerinde çalışan teknisyenler tarafından, üretimin durması gibi bir riskin baskısı hissedilmektedir.

Ne Kadar Maaş Alır?

2021 itibariyle devlet kadrolarında yer bulabilirlerse 4.345 lira almaktadırlar. Özel sektörde ise bu ücret değişmektedir. Kurumdan kuruma ve uzmanlık alanından alanına değişebilir, fakat ortalama olarak 2000 lira ile 3500 lira arasında bir skaladan bahsetmek mümkündür.

KanewsÇevre Sağlığı Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Teknisyen Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!