1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Teknoloji Eğitimlerinde Milli Hamle
Teknoloji Eğitimlerinde Milli Hamle

Teknoloji Eğitimlerinde Milli Hamle

Türkiye bundan böyle sondaj gemilerindeki yüksek teknoloji eğitimleri konusunda da uluslararası arenada söz sahibi olacak.

A+A-

YÖK 2020 Üstün Başarı Ödülleri bu yıl dördüncü kez verildi. Ödüllerden bir tanesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sanayi-üniversite iş birliğinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin doğal gaz aradığı sondaj gemilerindeki eğitimi millileştiren projeye verildi.

'YÖK Üniversite Sanayi İş birliği Ödülü', TPAO ve İTÜNOVA TTO arasında 'Petrol ve Doğal Gaz Endüstrisi Açık Deniz Emniyeti ve Acil Durum İleri Eğitimlerinin Akreditasyonlu ve Sertifikalı Olarak Yerlileştirilmesi' iş birliği projesine verildi. Projenin tamamlanmasının ardından daha önce yurt dışından alınan teknoloji eğitimleri bundan böyle Türkiye’de gerçekleştirilebilecek.

İlk Eğitim Tedarikçisi Firma Unvanı

Projenin tamamlanmasının ardından İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi, Türkiye’nin ilk onaylı eğitim firması unvanına sahip olmuş olacak ve öncü bir role sahip olacak. Doğu Akdeniz’de devam eden araştırma çalışmaları ve Karadeniz’de keşfedilen rezerv göz önüne alındığında bu nitelikteki bir eğitimin millileştirilmesinin öneminin oldukça büyük olduğu belirtiliyor.

Ekonomiye Katkısı Büyük Olacak

Bu eğitimlerin yurt dışında değil de Türkiye’de verilmesinin akademik ve teknolojik olarak bilgi birikimini arttırmasının yanı sıra ekonomiye de katkı sağlayacağı ifade ediliyor. Sondaj alanında kullanılan ekipmanların millileştirilmesinin de önü açılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.