TEOG yerine gelecek yeni sistemin olumsuz yönleri

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, TEOG yerine gelen yeni sistemin 1999 yılına geri dönülen bir yapıya sahip olduğunu ve çok daha zor ve çetin bir sınav olacağının altını çizdi.

35692
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Büyük Millet Meclisi Eğitim Komisyonu üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, TEOG yerine gelen yeni sistem ile ilgili açıklama yaptı. Milletvekili İrgil, yeni sistemin 1999 yılına geri dönülen bir yapıya sahip olduğunu ve çok daha zor ve çetin bir sınav olacağının altını çizdi.

1 MİLYON ÇOCUK AÇIKTA KALACAK ; Sınava girecek 8. sınıf düzeyindeki öğrenci sayısının 1 milyon 200 bin olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Milletvekili Ceyhun İrgil, 600 okula sınavla öğrenci alınması durumunda 100 bin öğrencinin ancak sınav ile okullara yerleşebileceğini, bu durumun ise çok vahim bir tablo olduğunu söyledi.

Milletvekili İrgil konu hakkın da “Bu sınav öğrenciler için çok daha zor ve çetin bir sınav olacak. Sınava girmeyen ya da kazanamayan 1 milyon 100 bin öğrenci ise adrese kayıta tabii olacak. Sınavı kazanan öğrenci 5 tercihte bulunacak. Sınavı kazanamayan öğrencinin ise 3 alternatifi olacak” sözlerinde bulundu.

DAR GELİRLİ TEK OKULA MECBUR; Dar gelirli ailelerin çocuklarının bu sistemde dayatma ile sadece tekbir okula gireceğini vurgulayan İrgil “Bu sistem sınavı kazanamayan öğrenciye ya dershaneden bozma apartman dairesi temel lise ya da özel okul zorunluluğu getiriyor. Neticede parası olmayan, evini taşıyamayan dar gelirli ailelerin çocukları tek bir okula mecbur bırakılmış olacak.

Bu sınavla son birkaç yıldır sayısı artırılmış İmam Hatip Liselerinin boş kalan kontenjanlarının doldurulması çabasını öngörebiliriz. Ayrıca şunu da belirtmek gerek; MEB bu sınav sistemiyle girilecek okulların nitelikli olduğunu söylerken kendi ağzıyla geri kalanların niteliksiz olduğunu da itiraf etmiş bulunuyor” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!