TEOG’un Yerine Gelen Yeni Sınav Sistemine İlk Tepkiler Gecikmedi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı liseye geçişte yeni sistemle ilgili olarak açıklamalarına tepkiler gecikmedi. İlk olarak İsmail Koncuk sınavsız diye belirtilen sistemde sınavın daha da zor bir hal alacağını ve tüm sorunları tek tek sıraladı

35684
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk TEOG’un yerine gelen sistemle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Yeni sistemdeki iddiaların İsmet Yılmaz’a ait olduğu belirtildi. Çünkü büyük bir iddia: “Bu ekranda 5 tercihte bulunacak. Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz.”

Bakan Yılmaz TEOG alternatifi sistemi açıkladı, kısaca “sınavsız geçiş sistemi, ya da en iyi okul evine en yakın okuldur” Tartışılacak bir sistem olduğunu belirten Koncuk sistemle ilgili sıkıntıları bir bir sıraladı.

Sadece 5 tercih hakkı ile öğrenci nasıl istemediğine gitmeyecek?

Bu sisteme göre her öğrenciye elektronik ortamda 5 okul açılacak, öğrenci tercihini yapacak ve bunlardan birisine yerleştirileceği belirtildi. Açılacak bu 5 okul hangi tür okullar olacak? Bakanın dediği gibi öğrenci istemediği okula nasıl gitmeyecek, 5’ten başka tercih hakkı olmayacak!

Şu sorular da henüz açıklanmadı, Anadolu liselerinin sınıf mevcudu kaç olacak? Yeni sistem kalabalık sınıflara dönüş kaygısı oluşturmuyor mu? İsteyen her öğrenci tabi ki 5 tercihinden birine zorunlu kayıt yaptırmayacak mı? Bu durumda, istemediği okula yerleşmeyecek sözü sıkıntılı olduğunu belirten Genel Başkan yeni sistemde sorunların sürdüğünü hatta arttığını belirtti.

Adrese kayıt sistemi daha da kötü bir hale gelecek!

Bu yeni sistem şuanda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacak.

Sınav şartı daha da zor bir hale girerek devam edecek!

Fen, sosyal bilimler liseleri ile proje okullarına girmek için sınav şartı devam ediyor. Sınav isteğe bağlı olacak? Size göre kaç kişi ister? Nitelikli okullar olarak tanımlanan, sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır.

Özel kurslar, öğrencilerin yarışı daha da artacak!

Özel ders, kurs vb. ihtiyaçlar yeni sistemde de son gaz devam edecektir. Yarışılacak nitelikli okul sayısı azalacağı için yarış hızlanacaktır. Yeni dönemde en karlı çıkacak olanlar yine özel okullar olacaktır. Çünkü Anadolu liseleri nitelikli okul kavramı dışına çıkarılmıştır.

Kayıtlarda yaşayacağımız sıkıntıların boyutlarını şimdiden görmek mümkün. Allah çocuklarımızın yar ve yardımcısı olsun. Görmeyenlere feraset! Bir önemli problem de adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir. Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!