1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri Görev ve Sorumlulukları
Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri Görev ve Sorumlulukları

Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri Görev ve Sorumlulukları

22 Mayıs 2014 Resmi Gazetede yayınlanan yeni yönetmelik ile Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri BağlantıGörev ve Sorumlulukları

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 22 Mayıs 2014  Perşembe günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik kapsamında Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri görev ve sorumlulukları yeniden düzenlendi. İşte Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri yeni İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik;

Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri Görev ve Sorumlulukları

Tıbbi Protez Ve Ortez Teknisyeni ve Teknikeri

a) Tıbbi protez ve ortezin imalatında ve hastadan ölçü alımında görev alır, alçı modeli hazırlar, protezi ve ortezi imal eder, provasında görev alır. Hastaya protez ve ortezin işleyişi, bakımı ile ilgili bilgi verir.

b) Tıbbi protez ve ortezin bakımı, tamiri ve kontrolünde görev alır. Yapı parçalarını birleştirir, söker ve yeniler.

c) Hazır mamulleri ve meme protezini hasta üzerine uygular, yarı hazır mamulleri hasta üzerine uyarlar, yardımcı cihazları hastaların kullanımına uygun hale getirir.

ç) Hekim eşliğinde dışarıdan stabilizasyon için ön hazırlığı yapar, yumuşak ve alçı sargı yapar, pozisyonlama yapar, dışarıdan yapılan stabilizasyonu çıkarır. Olası yan etkileri kontrol eder ve hastayı bilgilendirir.

d) Tıbbi protez ve ortez yapım ve uygulama hizmetlerinin yürütülmesinde atölye sarf ve demirbaş malzemeleri temin eder, bakımı ve onarımını yaptırır, uygulanacak protez ve ortezin hijyenini sağlar.

Yönetmelik için TIKLAYINIZ

Personel Sağlık Tr Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.