Ticaret Bakanı Açıkladı! Dev Destek Yolda!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ihtisas serbest bölgeleri modelinin hayata geçirildiğini açıkladı.

62630

Şirketlere 10 Yıl Boyunca Faiz Desteği

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada ihtisas serbest bölgeleri modelinin uygulamaya alındığı, bu bölgeleri kurma görevi üstlenecek işletici sıfattaki şirketlere yapacakları yatırımların sabit tutarının en fazla yarısı olacak kadar 10 yıl boyunca kar payı ve faiz desteği sağlanacağı bildirildi. Ruhsar Pekcan açıklamayı sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptı. Pekcan, İhtisas Serbest Bölgesi adlı modeli hayata geçirdiklerini, bu projenin Türkiye’nin teknoloji alanındaki yüksek katma değer sağlayan malların ve hizmetlerin üretimini ve ihracatını destekleyeceğini söyledi.

Vergiden Muaf Tutulacaklar

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İhtisas Serbest Bölgesi kuruluşlarının şirketlere verileceğini, kurucu şirketlere istihdam, kira, kurumlar ve gümrük vergisi istisnası gibi avantajlar sağlayacaklarını söyledi. Ayrıca yapacakları sabit yatırımların en fazla yüzde 50’sine kadar olmak üzere 10 yıl süreyle faiz ve kar payı desteği de sağlanacak. İhtisas serbest bölgelerinde bürokrasinin azaltılacağını, tek durak şeklinde hizmet sunumuna olanak sağlanacağını, bölgelerde yer alacak ilk sektörün bilişim sektörü olarak belirlendiğini de belirtti.

Yazılım ve Oyun Geliştirmeye Ağırlık Verilecek

Özellikle yazılım ve oyun geliştirme alanlarının son yıllarda önemli ivme kaydettiğine değinen Bakan Ruhsar Pekcan bilişim sektörünü ihtisas serbest bölgelerine sağlanacak devlet destekleriyle daha hareketli ve verimli hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bölgelerde yer alacak şirketlere nitelikli iş gücü istihdamı, kira gelirlerinin karşılanması ve vergilerden muaf tutulması gibi destekler sağlanacak. Ayrıca sabit yatırımlarının yarısı 10 yıl boyunca faiz ve kar payıyla desteklenecek.

Exit mobile version