Ticaret Bakanlığı, Kooperatifleri Desteklemeye Devam Ediyor

Ticaret Bakanlığı, KOOP-DES, Kooperatifçilik Otobüsü ve KOOPBİS gibi birçok proje ve etkinlikle kooperatifleri desteklemek amacıyla faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor.

75702
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl içinde verilen desteklerie Koronavirüs’ün olumsuz etkilerine rağmen, 1400’e yakın yeni kooperatif açıldı.

Kooperatiflere Tam Destek

Ticaret Bakanlığı, kooperatiflere verdiği destekle ocak-kasım ayları arasında açılan kooperatif sayısı yıllık bazda yüzde 32 oranında artışla 1393’e ulaştı. Dünyada etkisini her alanda hissettiren Koronavirüs pandemisine rağmen Ticaret Bakanlığı, düzenlediği proje ve etkinliklerle kooperatiflerin desteklenmesi ve tanıtılması amacıyla faaliyetler yürüttü.

KOOP-DES, üretim ve istihdama katkısı olacak yatırım projelerini desteklemek amacıyla yapılan faaliyetlerde etkinlik ve verimliliğin sağlanmasını amaçladı. Gerçekleştirilecek program kapsamında yapılacak olan ilk uygulama kadınların kooperatifleşme çabalarını desteklemek olacak. Ortaklarının büyük çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğini desteklemek amacı taşıyan kooperatif ve üst kuruluşlarının belirtilen şartlara uygun olan KOOP-DES başvuruları 15 Temmuz’dan itibaren tüm illerde Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerince kabul edilmeye başlandı.

Düzenlenen projede eğitim ve bilgilendirme toplantıları sonrasında desteklenmesine karar verilen 133 kooperatifin 143 projesinin toplam tutarı 18 milyon 128 bin 870 lira ve toplam hibe tutarı ise 13 milyon 648 bin 399 lira olarak hesaplandı.

Koronavirüs’e Rağmen Kooperatifler Faaliyette

Açıklanan TOBB verilerine göre, bu yılın ilk 11 yılında kurulan kooperatif sayısı Koronavirüs etkilerine rağmen 2020 yılında yüzde 31,66 arttı. Kooperatifler özellikle Ankara, İzmir, istanbul, Bursa ve Konya gibi büyükşehirlerde faaliyetlerini sürdürdü.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!