1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ticaret Odasının Aldığı Aidatlar Kdk’ya Taşındı
Ticaret Odasının Aldığı Aidatlar Kdk’ya Taşındı

Ticaret Odasının Aldığı Aidatlar Kdk’ya Taşındı

Gelen yoğun şikayetler üzerine ticaret odasının aidatları Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) taşındı.

A+A-

Gelen yoğun şikayetler üzerine ticaret odasının aidatları Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) taşındı.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) vatandaşın başvurusu üzerine inceleme yapan anayasal bir kurum. Kamu Denetçiliği Kurumu 2017 yılında 17 bin 131 başvuru alarak, 2016 yılına göre yüzde 210 artış oldu. Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği kararlara idarelerin uyma oranı 2016 yılında yüzde 42 olurken, 2017 yılında yüzde 65'e yükseldi. 2018 yılında da yoğun şikayet alan KDK'ya başvurucular, ticaret odalarının her yıl üyelerinden aldıkları aidatlara ek olarak yıllık kazançlarının binde beş oranında munzam aidat ödediklerini belirterek küçük esnafın zor durumda bırakıldığını bildirdiler.

Başvurucular, 5147 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu kapsamında ticaret odaları üyelerinden hem yıllık aidat hem de munzam adı altında şirketin kârının binde beşini aldığını, söz konusu uygulama ile üyelerden 2 defa para alındığını ve bunun hakkaniyete aykırı olduğunu belirterek, munzam aidat adı altında alınan tutarın alınmaması talebiyle KDK'ya başvurdu. Başvurucular, yıllık üyelik ücretini ödediklerini, ayrıca buna ek olarak yıllık kazançlarının binde 5'i oranında munzam aidat ödediklerini, bu durumun ödeme üst sınırı olması nedeniyle küçük esnafı zor duruma soktuğunu, büyük esnaflar için ise küçük rakamlara tekabül ettiğini, konunun yaklaşık 2 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirterek, munzam aidatların kaldırılmasını talep ettiler.

Şikayet başvurularını alan Kamu Denetçiliği Kurumu, gerekli incelemeyi yapacağını bildirdi.

İhlas Haber Ajansı İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.