1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Ticari Alacak Sigortası Nedir? Ticari Alacak Sigortası Hakkında Detaylar!
Ticari Alacak Sigortası Nedir? Ticari Alacak Sigortası Hakkında Detaylar!

Ticari Alacak Sigortası Nedir? Ticari Alacak Sigortası Hakkında Detaylar!

Ticari alacak sigortası, maddi durumunuz konusunda zorluk yaşamamanız için alacaklarınızı garanti altına alan bir sigorta çeşididir. Detaylar...

A+A-

Ticari alacak sigortası ile müşterilerinizin finansal durumu takip edilerek, güvenli bir şekilde ticaret yapmanız sağlanmaktadır. Ayrıca bu konular ile ilgili sigorta şirketi tarafından belirli zamanlarda tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır. Ticari bir alacağın tahsil edilememesi durumuna bağlı olarak, ortaya çıkabilecek maddi kayıpları karşılayan ticari alacak sigortasının temel amacı, sizi büyük ölçekli kayıplara karşı korumaktır. Müşterilerinizin iflas veya temerrüde düşmesi durumunda ise tazminat ödemesi gerçekleştirilir.

Ticari alacak sigortası ile sağlanan güvence sayesinde müşterilerinize daha iyi satışlar yaparak cironuzu arttırmanız mümkündür. Alacaklı olduğunuz kişi hangi ülkede olursa olsun bu sigorta, tahsilat yetkisini sizden aldığı için hukuki işlemler ile sizin uğraşmanıza gerek kalmamaktadır. Ayrıca bu sigorta ile alacaklı olduğunuz kişilerin mali durumları ile ilgili takip ve tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır.

Ticari Alacak Sigortası Şartları Nelerdir?

Ticari alacak sigortası başvurusu yapabilmek için belirli bir miktarın altında ciroya sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca sigortanın sağlayacağı teminatlardan tam anlamı ile faydalanabilmek adına prim ödemelerinin zamanında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başvurulan sigorta şirketlerinin bu sigorta çeşidi ile alakalı şartlarından bazıları farklılık gösterebilir. Bu sebeple sigorta şirketi tarafından, sigorta başvurusuna yönelik şartlar hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Ticari Alacak Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Ticari alacak sigortası, büyük ölçekli firmaların olduğu kadar kobilerin de ihtiyaç duyacağı özel niteliklere sahip bir sigortadır. Dünya ülkeleri arasında sadece bu poliçeler konusunda uzmanlaşmış belli başlı birkaç firma tarafından temin edilmektedir. İşletmelerin yurtiçi ve yurtdışı ticari faaliyetlerinden kaynaklanan alacakları, sigortalanabilir cirosu üzerinden hesap edilerek belirlenen limitler çerçevesinde teminat altına alınmaktadır. Sigortalanabilen ciro bir yıl içerisinde gerçekleşecek kredili satışların içerisinden, teminat dışı kalan alacakların düşülmesi ile hesaplanan cirodur.

Ticari Alacak Sigortası Nasıl Yapılır?

Alacak sigortası almak isteyen şirket, sigorta şirketleri veya ilgili bankalara ticari alacak sigortası için başvurabilmektedir. Sigorta şirketi veya başvuru yaptığınız banka, finansal incelemelerden sonra talebinizi onaylamanın ardından bir alacak sigorta poliçesi düzenlemektedir. Ödenecek net prim ve azami teminat tutarı, vadeli satışlardan elde edilen ciro esas alınarak hesaplanır. Sigorta işleminiz yapılmadan önce hesaplamalar ile ilgili oluşturulan tablo üzerinden bilgilendirme işlemi yapılmaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.