1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Ticari Amaçlı İHA’lar İçin Özel Uçuş İzni Kaldırıldı
Ticari Amaçlı İHA’lar İçin Özel Uçuş İzni Kaldırıldı

Ticari Amaçlı İHA’lar İçin Özel Uçuş İzni Kaldırıldı

Sivil İnsansız Hava Araçlarının İHA (Drone) kayıt, satış, tescil, ithal, uçuşa elverişlilik, kullanıcıların nitelikleri ve uçuşlarına ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapıldı. Değişiklikle özel uçuş için izin alınmasına gerek kalmadı.

A+A-

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Araçlarının kayıt, satış, tescil, ithal, uçuşa elverişlilik, kullanıcıların nitelikleri ve uçuşlarına ilişkin usul ve esasları belirleyen SHT-İHA talimatında değişiklik yapılmıştır.

Yapılan değişiklikle teknik uygunluk,  kapsam dışı belgesi,  kategorilere göre uçuş izinleri, resmi kayıt süreleri, İHA pilotlarının sağlık raporlarına ilişkin bazı maddeler yeniden düzenlendiği açıklandı.

Bu düzenleme kapsamında, İHA0 ve İHA1 kategorisindeki araçlardan oyuncak ve kameralı helikopter için ithal teknik uygunluk aranmayacak ve azami kalkış ağırlığı 500 gr altı olan İHA’lar için kapsam dışı belgesi düzenlenmesine gerek kalmadı.

Ayrıca ticari amaçla uçurulacak İHA0 ve İHA1 kategorisindeki araçlar için özel uçuş izni kaldırılmıştır. Ancak talimatın ilgili 8.maddesinde yer alan diğer gereklilikler aranmaktadır.

Ayrıca kurum ve kuruluşların kendi bünyelerinde bulunan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bireysel olarak kaydedilmiş olan İHA’larını 01 Ağustos 2017 tarihine kadar SHGM “Kayıt Sistemi”ne kurum adına kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Talimet için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.