1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TİGEM 300 Koyun Başvuruları Başladı
TİGEM 300 Koyun Başvuruları Başladı

TİGEM 300 Koyun Başvuruları Başladı

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 1666 çiftçi için 300 koyun başvuruları başladı. 300 koyun başvuru sayfası açıldı. TİGEM 300 koyun başvuru şartları! TİGEM 300 koyun koşulları nelerdir? TİGEM 300 koyun için tıklayınız.

A+A-

TİGEM Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında 2018 yılı için 1666 çiftçiye verilecek 300 koyun başvuruları başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı GTHB, Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından geçtiğimiz haftalarda duyurusu yapılan ve My Memur olarak da detaylarını verdiğimiz köyüne dönene 300 koyun başvuru sayfası açıldı.

TİGEM Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık projesinin amacı nedir? Sözleşmeli üretim modeli ile köylerde; Atıl kalan mera alanlarını üretime kazandırmak, Koyun barınaklarının tam kapasite ile kullanımını sağlanmak, Ülkemiz koyun varlığını artırmak, Kırsaldaki koyunculuk yapan insanları sosyal güvenceye kavuşturmak olarak belirtildi.

300 koyun projesine neden ihtiyaç duyuldu? Yetiştiriciler ihtiyaç fazlası dişi kuzuları kesime göndermektedir. Damızlık dişi materyalin kasaplığa gitmesi hayvan varlığımızın artmasında engel teşkil etmektedir. Hayvan varlığındaki azalma kırsalda yaşamanın sebeplerini ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple Koyun sayısı yıllar itibari ile artmamaktadır.

Bu durum ihtiyaç olan et üretimini olumsuz etkilemektedir. Kişi başına düşen küçükbaş hayvan sayısı son 50 yılda 4 kat azaldığı belirtildi. Küçükbaş hayvan varlığı 1961 yılından 2016 yılına, dünyada %62 artarken ülkemizde %30 azalmıştır.

TİGEM 300 koyun için neden sözleşmeli üretim yapıyor? TİGEM’e ait İşletmelerde;  250 küçükbaşa 1 işçi düşmektedir.  İşçilik Maliyeti, Bakım ve Besleme, Hayvan Sağlığı giderleri, Barınak giderleri hayvanın satış bedelini geçmektedir.

Mevcut yasal çerçevede piyasa koşullarında üretim imkanı bulunmamaktadır. Aynı işin kırsalda ve mera şartlarında yapılması halinde hem istihdam sağlanacak hem de işletme giderleri satış maliyetinin altına düşecektir.

TİGEM 300 koyun sözleşmeli üretim modeli! Sözleşme imzalayacağı yetiştiriciye 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satar.Bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verir.  Tigem, doğacak kuzuların alımını garanti eder ve taban alım fiyatını önceden belirler. Üretilecek yapağı ve süt yetiştiricinin olur,

Ziraat Bankası aracılığı ile üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedelini avans olarak verir.  Sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere kendi işletmelerinde eğitim verir.

Sütten kesimi müteakip kuzular alınır, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye öder. Alınan dişi kuzularla üretim zinciri büyüyerek devam eder. Üretici hayvanlara TARSİM sigortalarını yaptırır.

Üretici başına 300 başa kadar küçükbaş hayvan verilerek toplamda en az 1.666 üretici ile sözleşme olmak üzere toplam 500.000 baş ilave kadro artışı ve üretim materyali.

300 Koyun projesinin hedefi! Tigem; 8. yıl sonunda;  Dişi sayısı toplam 5.000.000 baş,  Yaklaşık 3.250.000 baş erkek kesimiyle 52.300 ton et üretimi hedeflemektedir.

1. Yıl 700.000, 2. Yıl 845.000, 3. Yıl 1.150.000, 4. Yıl 1.500.000, 5. Yıl 2.000.000, 6. Yıl 2.800.000, 7. Yıl 3.800.000 ve 8. Yıl 5.000.000 üretim hedefleniyor.

TİGEM 300 koyun projesi işleyişi nasıl olacak?  Oluşturulacak web sitesinde müracaat şartları ve başvuru kriterlerinin yayınlanması, Elektronik ortamda yetiştiricilerin ön başvurularının belgeleriyle alınması, Başvuruların TİGEM tarafından değerlendirilmesi, TİGEM tarafından başvuruları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi yapılacak.

Kazananların duyurulması, Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması, Hayvanların temini ve teslim edilmesi, Teslim edilen hayvanların İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılama ve küpelenmesi ücretsiz olarak yapılacak.

Yetiştiriciye bakım giderleri ve sigorta bedeli için avans verilmesi, Doğacak dişi kuzular için TİGEM tarafından yetiştiriciye alım garantisi verilmesi, Alınacak dişi kuzuların Bakanlığın diğer projelerinde değerlendirilmesi olarak açıklandı.

TİGEM 300 koyun başvuru koşulları!  Üretim yapacağı yerin mera alanı, Kaba yem üretebilirliği, Hayvan varlığı, Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir), Hayvan barınağına sahip olması,  Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınıp değerlendirilecektir.

TİGEM 300 koyun projesi sonuçları! Dişi kuzu kesiminin önüne geçilecektir. Bu işletmeler damızlık işletmesi olarak değerlendirilecektir. Ülkedeki küçükbaş hayvan sayısı artacaktır. Kırsalda istihdam sağlanarak, köye dönüş projesine destek verecektir. TİGEM; Üreticiler TİGEM tarafından eğitilerek, bilinçli yetiştiricilik yapılıyor. TİGEM başvuru koşulları için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler