1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. TKDK 200 Kamu Personeli Alım Seçme Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı
TKDK 200 Kamu Personeli Alım Seçme Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı

TKDK 200 Kamu Personeli Alım Seçme Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10 Eylül 2017 Tarihinde yapılan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu personel seçme sınavı cevap anahtarları yayımlandı. Detaylar ve sınav değerlendirme koşulları haberimizde.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 200 adet Denetçi, Uzman, Mütercim ve Destek Kamu Personeli Alımı Seçme Sınavı, çoktan seçmeli, test usulü ve sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacak. Yazılı aşama 10 Eylül itibarıyla tamamlandı.

Yazılı sınavda 100 soru soruldu ve her bir sorunun doğru cevabı bir puan olacağı belirtildi. Yanlış cevaplanan sorular değerlendirmeye alınmayacaktır. Yanlış cevapların sayısı, doğru verilen cevapları etkilemeyeceği de özellikle belirtilmektedir.

Yazılı sınav sonucu ve başarılı olan adayların katılacakları sözlü sınav oturumuna dair duyuru Kurumun internet adresinde duyurulacaktır. Test sınavında başarılı olan adaylar sözlü sınava davet edileceklerdir. Sözlü sınavda adaylar, muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliği, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde ifade yeteneği ile genel davranış ve tepkilerinin meslek gereklerine uygunluğu açısından öncelikle değerlendirilecektir. Sözlü sınav Kurumun internet adresinde duyurulacak olan tarihlerde Kurum Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Denetçi, uzman, mütercim ve destek personeli seçme sınavının değerlendirme esasları ise şu şekilde olacaktır:

Sınav Başarı Notu, test sınavı ve sözlü sınav notlarından oluşur. Tam puan, test sınavı ile sözlü sınav için ayrı ayrı olmak üzere 100'dür. Seçme Sınavında başarılı olmak için, test sınavı sonucunda alınan puanın en az 70 olması gerekmektedir. Test sınavı sonucunda başarılı olan tüm adaylar sözlü sınava çağrılır.

Sözlü sınavda başarılı olmak için sözlü sınav puanının en az 70 olması gerekmektedir. Sınav Başarı Notu, sözlü sınavda başarılı olan adayların sözlü sınav puanı ile test sınavı puanının aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır.

Denetçi, Uzman, Mütercim ve Destek Personeli Seçme Sınavında, Sınav Başarı Notu, 100 tam puan üzerinden en az 70 puan olmak kaydıyla en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere belirlenmiş olan kontenjan kadar aday seçme sınavını kazanmış sayılır. Sınavda yetmiş ve yetmişin üzerinde puan almış olmak, bu sıralamaya giremeyen adaylar için kazanılmış hak teşkil etmez.

Bu sınav ilanıyla işe alım sürecinde, her bir başvuru kodu diğer başvuru kodlarından bağımsız olarak değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Bir diğer ifadeyle her aday, sadece kendisi gibi aynı başvuru koduna müracaat eden adaylarla yarışacaktır.

Sınav Kurulu ilanda belirtilen meslek grupları ve istihdam grupları (kamudan veya açıktan atama) arasından yeterli sayıda başarılı aday olmaması halinde diğer meslek grubu veya istihdam usul gruplarından başarılı adaylardan atama yapmakta serbesttir.

Sınav Kurulu, başarı sırasına göre sıralamaya tabi tutmak suretiyle başarılı adaylar arasından, boş pozisyon sayısının yarısı kadar yedek aday belirleyebilir. Yedek adayların göreve başlatılması konusunda takdir yetkisi Kuruma aittir.

Denetçi, Uzman, Mütercim ve Destek Personeli Seçme Sınavı sonucunda, Kurum isterse boş kalan kadrolar için, diğer meslek gruplarından 70 puan ve üzeri almış olmakla beraber kendi alanında sınavı asil olarak kazanamamış adaylar arasından seçim yapabilecektir. Boş kalan kadro için, hangi meslek grubundan ikame yapılacağına Kurum tarafından karar verilecektir. Bu hususta takdir yetkisi Kuruma aittir.

Denetçi, Uzman, Mütercim ve Destek Personeli Alımı Yazılı Seçme Sınavı sonucunda 70 (Yetmiş) ve üzerinde puan almış olmak diğer meslek gruplarında doldurulamayan pozisyonların doldurulmasında herhangi bir hak teşkil etmez.

Denetçi, Uzman, Mütercim ve Destek Personeli Alımı Sınavına katılabileceği tespit edilmiş olup isimleri ilan olunan adaylardan, daha sonra sınava katılma şartlarını taşımadığı halde gerçeğe aykırı bilgi verdiği veya herhangi bir şekilde gerçeği sakladığı belirlenenler yarışma sınavına alınmaz. Bu şekilde sınava girmiş olanların sınavları geçersiz sayılır ve sözleşmeleri yapılmaz.

Bu gibi durumları tespit edilenlerle sözleşme yapılmış olsa dahi sözleşmeleri feshedilir. Bu kişiler, hiçbir hak talep edemezler ve haklarında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Test sınavında yeterli sayıda adayın başarılı olamaması durumunda sınav değerlendirme yönteminde değişiklik yapılabilir. Bu husus TKDK ile Sınav Uygulayıcısı Kurum arasında yapılacak protokolde belirtilir ve sınav sonuçları ile birlikte adaylara ilan edilir. Sınav soru ve cevapları için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.