1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TMO Stokçuluğa Karşı Devrede
TMO Stokçuluğa Karşı Devrede

TMO Stokçuluğa Karşı Devrede

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, "Sektör dışı hububat-bakliyat ticaretinde daha önce yer almayan kişilerin buğday alımları gerçekleştirdiğini gözlüyoruz" diyerek stokçuluk yapanlarla yeni sezonda da mücadele edeceklerinin sözünü verdi.

A+A-

Güldal, buğdayda stokçuluk girişimlerine yönelik uyarılarda bulunarak, "Bu eylemler stoklama mantığıyla yapılıyorsa, TMO geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da piyasa regülasyonunu keskin ve ciddi şekilde sağlayacaktır." dedi.

Güldal, Hububat Sezonunu Değerlendirdi

Rekoltenin daha önceki yıllara göre biraz daha fazla oluşmasını beklediklerini söyleyen Güldal, verimin ve kalitenin her geçen yıl artarak daha da iyi bir tablo çizildiğini gördüklerini belirtti. Güldal, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin belirlediği taban alım fiyatlarının üreticiler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

"Bu arada sektör de fiyatlarını yaklaşık olarak bizim seviyemizde belirledi ve alım yaptı. Salgın nedeniyle gıda fiyatlarının yükseleceği beklentisiyle üretici hasattan sonra ürünlerin hemen satmadı, elinde tutuyor. Sektör dışı hububat-bakliyat ticaretinde daha önce yer almayan kişilerin alımları gerçekleştirdiğini gözlüyoruz. Bunun ülkemizdeki hububat ve bakliyat piyasalarında olumsuz etkileri olabileceğini değerlendiriyoruz. Bu eylemler stoklama mantığıyla yapılıyorsa, TMO geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da piyasa regülasyonunu keskin ve ciddi şekilde sağlayacaktır."

“Elimizde Piyasayı Rahat Ettirecek Stokumuz Var"

Üreticilerin ürünlerini TMO'ya teslim etmesi için çağrıda bulunan Güldal, iç piyasadan alınan ürünler ile regülasyonunu sağlamayı hedeflediklerini söyledi: "Onun dışında stoklama amacıyla, manipülatif amaçlı yapılan stoklara gerekli müdahaleyi hasat bitimiyle yaparız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.