Toplu İşçi Çıkarmak Yasal Mıdır?

İşverenler, işleri kötü gittiğinde ve maliyetleri karşılayamayacak duruma geldiklerinde ilk olarak işçileri işten çıkararak maliyetleri azaltmayı seçmektedirler. Detaylar...

69313
Daha Fazla Göster

Toplu İşçi Çıkarmak Yasal Mıdır?

İşveren İşyerindeki,

  • 20 ila 100 çalışan arasından, 10 işçiyi
  • 101 ila 300 çalışan arasında, yüzde on oranında işçiyi
  • 301 ve daha fazla çalışan arasından en az 30 işçiyi işten çıkarırsa eğer bu toplu işçi çıkarma olarak kabul edilmektedir. Buna göre toplu işçi çıkarma işleminin yapılabilmesi için işyerinde en az 20 kişinin çalışıyor olması gerekmektedir.

Toplu işten çıkarma için işverenin haklı sebeplerinin olması gerekmektedir. Sözleşmeler genelde işyeri ve işin gereklerinin karşılanmaması, teknoloji ve ekonomik problemler yaşanmasından dolayı feshedilmektedir. İşveren hangi sebepten dolayı işten çıkardığını net bir şekilde belirtmeli ve son çare olarak iş akdini sonlandırdığını ispat etmek zorundadır.

Toplu İşçi Çıkarmada Prosedür Nasıl İşliyor?

Toplu İşçi Çıkarmada Prosedür Nasıl İşliyor?
Toplu İşçi Çıkarmada Prosedür Nasıl İşliyor?

İş veren toplu işten çıkarma yapacağını ilgili İŞKUR’a, Bölge Çalışma Müdürlüğüne veya iş yeri sendikası temsilcilerine en az 1 ay önceden bildirmek zorundadır.

İş Kanunu’nun 29. maddesinde işverenin belli sebeplerden dolayı işçi çıkarmak isteğini en az otuz gün önce yazılı bir şekilde ilgili kurumlara bildirmekle yükümlü tutulmuştur.

En az otuz gün öncesinden toplu çıkarma işlemi hakkında aşağıdaki kurumların bilgilendirilmesi zorunlu kılınmıştır.

  • İş yeri sendika temsilcileri,
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bölge müdürlükleri,
  • Bağlı olunan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)

Bu kurumlar işveren tarafından bilgilendirilmelidir.

Bilgilendirmenin ardından iş yeri sendika temsilcileri işveren ile bir toplantı yaparak, işten toplu çıkarma işleminin önüne geçilmesi, işten çıkarılacak işçi sayısının azaltılması ve işten çıkarmanın işçiler üzerine ne gibi olumsuz sonuçlara yol açacağı konularını ele alırlar. Görüşme sona erdikten sonra her iki tarafın imzasını taşıyan görüşmenin yapıldığını niteleyen bir belge düzenlenir.

İş yeri eğer faaliyetleri tamamen sonlandırdığı için işçileri işten çıkarırsa bu durumda iş yeri sendikalarına bir bildirimde bulunmasına gerek yoktur. Kurumlara yapılan bilgilendirmede işçilerin neden çıkarıldıkları, kaç işçinin çıkarıldığı ve ne zaman iş akdinin sonlandırılacağı da açıkça belirtilmelidir.

Tazminat ve Yan Haklar Nelerdir?

Tazminat ve Yan Haklar Nelerdir?
Tazminat ve Yan Haklar Nelerdir?

İş Kanunu’da bununla alakalı olarak net bilgiler yer almaktadır. İşverenin fesih bildirimi yapmasıyla birlikte ilgili sosyal ve yan haklarda başlamaktadır. İşveren işçilerin kıdem tazminatını kesinlikle ödemelidir. Buna ek olarak çalışma sürelerine göre işveren ihbar tazminatı teklifinde de bulunabilir. İşçilerin kullanmamış olduğu izinlerin ücretleri de peşin olarak ödenmek zorundadır.

Diğer Önemli Noktalar

İşveren toplu işçi çıkardıktan sonra geçen 6 ay içinde aynı pozisyon için işçi almak istediğinde önceliği işten çıkardıklarına vermek zorundadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise çıkarılan işçilerin, iş için aranan kriterlere sahip olmasıdır.

Mevsimlik ve dönemlik çalışan kişiler iş bittiğinde işten ayrıldıkları için toplu işten çıkarma olarak kabul edilmemektedir.

İş Sonu Tazminatı Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toplu İşçi Çıkarmak Yasal Mıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!