1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Toplu Sözleşme Öncesi Bakan Selçuk’la İlk Görüşme! DPB’nin Kapanmaması Talep Edildi
Toplu Sözleşme Öncesi Bakan Selçuk’la İlk Görüşme! DPB’nin Kapanmaması Talep Edildi

Toplu Sözleşme Öncesi Bakan Selçuk’la İlk Görüşme! DPB’nin Kapanmaması Talep Edildi

1 Ağustos 2019 itibarıyla memurlar için 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor. Toplu sözleşme süreci öncesinde Yetkili sendika ile Bakanlık ilk görüşmeyi sağladı ve özellikle DPB’nin kapanmaması yönündeki talebi iletti.

A+A-

Bilindiği üzere sendika yetkilileri ile hükümet arasında geçecek ve milyonlarca memuru ilgilendiren, 2020-2021 yıllarını kapsayacak 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2019’da başlıyor. Toplu sözleşme süreci öncesinde Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki heyet, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret etti. Ziyaret sonrası yapılan açıklamalar şu şekildedir:

1 Ağustos 2019 itibariyle başlayacak 5. Dönem Toplu Sözleşme süreciyle ilgili fiili ve hukuki bazı tereddütlere dair değerlendirme, kanaat ve önerilerimizi paylaşmak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk makamında ziyaret edildi.

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI’NIN KAPATILMAMASI TALEP EDİLDİ

Görüşmede 5. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde kamu personel sistemi ve toplu sözleşme sürecine dair birikimi en yüksek kurum niteliğindeki Devlet Personel Başkanlığı’nın kapanması kaynaklı kaygı, kapanmanın ileri tarihe ertelenmesi önerisi ve beklenti Sayın Bakana iletildi.

TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ SÜRECİ YÜRÜTECEK BİRİMİN BELİRLENMESİ İSTENDİ

Sayın Bakana, Toplu Sözleşme masasında Kamu İşveren Heyeti tarafının Başkan ve üyeleri ile sürecin sekretaryasını yürütecek birimin belirsizliğinin toplu sözleşmenin başlayacağı 1 Ağustos öncesinde bütünüyle giderilmesi beklentisi ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle kamu kurum ve kuruluşlarının dahil oldukları hizmet kolu yönüyle oluşan belirsizliklerin giderilmesini ve özellikle de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet kolunun netleştirilmesi gerektiği dile getirildi.

Sayın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a görüşmedeki olumlu yaklaşımları için teşekkür edildi. Kamu İşvereninden de toplu sözleşmede kamu görevlilerinin haklı beklentileri için benzer olumlu yaklaşımı beklendiği şimdiden ifade edildi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul da sosyal medyada görüşmeye dair açıklamalarda bulundu. Açıklaması şu şekildedir: 5.Dönem Toplu Sözleşme süreciyle ilgili fiili ve hukuki bazı tereddütlere dair değerlendirme, kanaat ve önerileri paylaşmak amacıyla Konfederasyon Genel Başkanımız Sn. Ali Yalçın ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret ettik.

Görüşmede 5. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde kamu personel sistemi ve toplu sözleşme sürecine dair birikimi en yüksek kurum niteliğindeki Devlet Personel Başkanlığı’nın kapanması kaynaklı kaygımızı ilettik açıklamasında bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler