1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Toplu Sözleşmede 696 KHK Mağduru 4/B’lilerin Beklentileri
Toplu Sözleşmede 696 KHK Mağduru 4/B’lilerin Beklentileri

Toplu Sözleşmede 696 KHK Mağduru 4/B’lilerin Beklentileri

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4/B statüsü alan memurların sorunları bitmiyor. 4/B personeller arasındaki ayrım ve farkların değiştirilmesi, talepler yayımlandı.

A+A-

2018/11587 karar sayısı ile 30 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında 4/C’lilerin 4/B statüsüne geçişlerinde unvanları, yaptıkları göreve göre değil, eğitim durumuna göre İdari Destek ve İdari Büro Görevlisi olarak belirlenmiştir. Kaldı ki bu zamana kadar, verilen unvanların görev tanımları hala yapılamamıştır.

Bu sebeple 4/C den 4/B ye geçenlere giyim yardımı dahi yapılmamaktadır. 4/C de bile eğitim durumunda değişiklik olan personelin katsayısı değiştirilerek ücreti artarken, 4/B de unvan değişikliğinin olmaması bahanesi ile ücret ve unvan değişikliği talebinin reddedilmesi kabul edilemez.

4/B statüsünde var olan 65 yaşa kadar çalışabilme hakki ve her 5 yıl için verilen kıdem ücretinin 696 sayılı KHK ile 4/B ye geçenlere tanınmaması ise tam bir çelişkidir. Yine 375 Sayılı KHK kapsamında tüm kamu personellerinde en az %70 olan ek ödeme ne gariptir ki bizler için sadece %20’dir.

4/C den 4/B ye gecen Lisans, önlisans mezunu Mühendis tekniker teknisyenlere unvanları verilmezken, Sosyal Hizmetler ve Şehit yakını kontenjanından memur kadrosuna atananlara sınavsız görevde yükselme hakki verilmiş, Endüstri Meslek Lisesi mezunları teknisyen unvanı almıştır. Evet Anayasasında yazan sosyal devlet ilkesi (!) gereği devletin mağdurlarına sahip çıkması gerekiyor.

Sosyal Hizmetler ve Şehit yakını kontenjanından sınavsız memur yapılanlar mağdur da KPSS, DMS sınavıyla işe girmiş, Özelleştirme nedeniyle işlerini statülerini emeklerini hayallerini geleceğini bırakanlar mağdur değil mi? Neden bu ayrımcılık?

2015 Yılında imzalanan 3. Dönem Toplu Sözleşmesi 36/2 Maddesinde imza altına alınan 4/B ile Cumhurbaşkanımızın 4 Aralık 2017 tarihinde müjdesini verdiği 4/B bu değildir.

Bu Toplu Sözleşme görüşmelerinde aynı 696 Sayılı KHK ile 4/B statüsüne geçtiğimiz TÜİK 4/C’lileri ve Mevcut 4/B’liler gibi 65 Yaşına kadar çalışabilme hakkına sahip olmak istiyoruz. İrademiz dışında zorunlu emekliliğe tabi olmamasını,

Mevcut tüm 4/B’liler gibi 5Yil, 10 Yıl, 15 Yıllık kıdem ücretinden yararlanmasını,

Ek ödeme oranının %20 değil, Mevcut tüm 4/B’liler gibi en az %70 olmasını,

4/C statüsünde olduğu gibi eğitim durumundaki değişikliğin unvan ve ücrete yansımasını, (4/C den 4/b ye geçişler eğitim durumuna göre yapılmış olup yasal değişiklikler yapılabilir.)

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm 4/B’li personelin Eğitime Hazırlık Ödeneğinden faydalanmasını,

Eski adi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 4/B’li Personel, 2017/1 Sayılı genelge ile Nöbet görevini yapması engellenmiş olup Anayasanın eşitlik ilkesi gereği bu haktan yararlanmasını,

Tarım ve Orman Bakanlığı birleşmiş olup, Yangın tazminatının arttırılarak tüm personelin yararlanması, Arazi şartlarında teknik işler yapan 4/B'li personele özel hizmet tazminatının ödenmesi.,

Refakat izninin 3Ay değil 4/a personelde olduğu gibi 3+3 Ay olarak belirlenmesini, kullanılmayan yıllık izinlerin bir sonraki yıla devredilmesini,

Çalışanların verimliliğin arttırılması için 4/B’lilerin de görevde yükselme hakkından yararlanmasını,

4/B’li Personelin Mazerete dayalı Yer değiştirme hakkından yararlanabilmesini,

2008 yılında çıkarılan yasa ile düşürülen Emeklilik Aylık bağlanma oranlarının(ABO) yükseltilmesini,

Gelir vergisinde adaletsizliğe sebep olan, 18bin TL brüt ücreti geçenlerden kesilen %20 Gelir vergisi oranının 30 bin TL olarak değiştirilmesi talep ediliyor. #696SayiliKHKMağduru4Bliler.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler