1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Toplu Sözleşmede Kamu Çalışanlarının Zararları Telafi Edilmelidir
Toplu Sözleşmede Kamu Çalışanlarının Zararları Telafi Edilmelidir

Toplu Sözleşmede Kamu Çalışanlarının Zararları Telafi Edilmelidir

2019 Mayıs ayı enflasyon rakamlarından sonra gözler Haziran ayı enflasyon rakamları öncesi yapılan açıklamalara geldi. 1 aylık enflasyon sonrası memurların alacağı zam oranları kesinleşecek. Asıl çalışmanın toplu sözleşmede olması istendi!

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu “TÜİK” tarafından Mayıs 2019 enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra gözler geriye kalan 1 aylık enflasyona kaldı. Kamu çalışanları ve emekliler için Temmuz maaş zamları haziran enflasyonunun açıklanması ile belli olacak. Türkiye Kamu-Sen de gerek Haziran enflasyonu öncesinde gerekse Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşmede kamu çalışanlarının zararlarının telafi edilmesini talep etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Başkan Önder Kahveci, kamu çalışanlarının ekonomik durumuna dikkat çekti. Yaklaşan toplu sözleşme dönemine hazırlık yapıldığını vurgulayan Kahveci’nin açıklamalar şu şekilde devam etti:

Yaz aylarına gelmesine rağmen, vatandaşın harcama kalemlerindeki artış hız kesmedi. Geçim sıkıntısı bütün şiddetiyle geçtiğimiz ay da devam etti. Dar ve sabit gelirlinin ekonomik anlamda sıkıntı yaşadığı bugünlerde kamu çalışanlarının toplu sözleşme dönemi de yaklaşmaktadır.

Daha önceki dönemlerde yetkili sendikaların ve yetkili konfederasyon başkanının uyguladığı korkak ve yanlış politikalar nedeniyle cebine girenden çok daha fazlasını kaybeden kamu çalışanları, bu sene ağır ekonomik şartlar karşısında iyice sıkıntıya düşmüştür. Kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin gözü kulağı Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme sürecinde olacaktır.

Türkiye Kamu-Sen tüm çalışanların mali ve özlük haklarıyla ilgili taleplerini toplu sözleşme masasına taşımak için çalışmalara başladığını duyurdu. Bazılarının kendilerini masada görmek istemediğini belirtse de kanunun verdiği yetki ve 420 bin üyenin gücüyle ve inancıyla o masada memurların haklarını sonuna kadar savunmaya hazır olduklarını savundu.

Yapılan açıklamada malum-sen’in gözlerden kaçırmaya çalışacağı her ayrıntının takipçisi olacaklarını ifade etti. Daha önceki senelerde enflasyon farkının yansıtılmasını dahi yaptıkları sözleşmeye ekletmeyi unutan bu zihniyete güvenlerinin olmadığını belirtti ve şunları ekledi: Şu da unutulmamalıdır ki, biz onların lütuf ile değil, kanuni hakkımızdan dolayı o masadayız. Yaşanan ekonomik tahribatın düzeltilmesi için mücadelemiz devam edecektir denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler