Toplu Sözleşmede Memur Zammında İlk Rakam Açıklandı! İlk Memur Zammı Teklifi

Ağustos 2019’da 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri yapılacak. 2020-2021 memur zammı için ilk teklif de geldi. Memurlar 2020 için ne kadar zam istiyor? Sendikanın zam teklifi ve toplu sözleşme öncesi ilk memur zammı rakamı!

53414
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Çalışanların İnsanca Yaşayabileceği Bir Ücret İstiyoruz” açıklaması gündeme oturdu. Ağustos ayı itibarıyla 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. Toplu sözleşme masasına oturacak olan Türkiye Kamu-Sen’in memurlar için isteyeceği rakam da netleşti.

Türkiye Kamu-Sen olarak toplu sözleşmede, çalışanların insanca yaşayabileceği bir ücret istiyoruz açılaması ile birlikte 2019 yılında asgari ücrete yapılan zam oranında teklifle masaya oturacak.

Genel Başkan Geylan’ın neden minimum % 26 memur maaş zammı isteyeceğine dair detaylı açıklamasını yorumsuz olarak yayımlıyoruz:

Geylan, “Toplu sözleşme dönemi yaklaşıyor. 1 Ağustos ile 31 Ağustos tarihleri arasında bir aylık sürede kamu çalışanlarını temsil eden sendikalarımız Hükümet ile masaya oturacak ve önümüzdeki iki yılın özlük ve mali haklarını masaya yatıracaklar. Şu anda 2019 yılı içerisinde kamu çalışanlarının almış olduğu maaş zammı yüzde 9. Geçtiğimiz hafta Mart ayı enflasyon rakamları yüzde 19.31 açıklandı. 2019 yılı sonu itibarıyla Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi yüzde 14 buçuktur.

Yani yılsonunda hedeflenen enflasyon tutmuş olsa dahi kamu çalışanları 2019 yılında yüzde 5,5 cepten yiyecek. Dolayısıyla Türkiye Kamu Sen olarak yetkili olduğumuz dönemlerde uygulandığı gibi enflasyon artı 2 puan refah puanını talep ederek memurlarımızın ve emeklilerin enflasyon karşısında ezilmelerini önlemek istiyoruz. Beklentimiz ortaya çıkan ekonomik koşulların altında ezilen kamu çalışanlarının bu toplu sözleşme bittiğinde önümüzdeki 2 yıl için insanca yaşayabilecekleri ücrete kavuşmalarıdır.

MEMUR ZAM ORANI EN AZ % 26 OLMALI

Hükümet bu yılbaşında asgari ücrete yüzde 26 zam yaptı. Aynı dönemde memurlarımızın maaş zammını da %9 olarak belirlemişti. Bu kabul edilebilir mi? Dolayısıyla kamu çalışanları için de bu baz alınmalıdır diye düşünüyorum. Bunun altında bir zam oranının söz konusu olmaması gerekir. Biz ekonomik değerleri masaya yatıracağız, ekonomik ön görüleri masaya yatıracağız ve Hükümete diyeceği ki değerler bunlar, öngörülerimiz bunlar ve talebimiz budur” şeklinde konuştu.

MEMURLARA 3600 EK GÖSTERGE GÜNDEME GELMELİ

Geylan, Cumhurbaşkanı’nın ek gösterge konusunun Meclis açıldığında gündeme geleceğini söylediğini belirterek, “Bu söze itibar ediyoruz” dedi. Geylan,  4 meslek grubunun yanı sıra tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi, yardımcı hizmetler sınıfının da ek göstergeden yararlandırılması şeklindeki talebini de bir kez daha yineledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Mürekebi yetmeyen adam zam 3.ten 3.5 ç8kinca sevinen başkan

 2. 2 sene önce

  memur emeklilerine ve memurlara yüzde elli zam bekliyorum.çünkü diğer kamu görevlilerine yetişmek ancak bu tutardaki zamlarla mümkündür.

 3. 2 sene önce

  Hükümet şimdi kasada para kalmadı %25 zam veremem diyecek Bir öneride benden maaşı 4000 liranın üzerinde olan memura %5 4000 liranın altında olan memura %25 versinler gerçek adalet bçyle sağlanır

 4. 4b lı sadece kadro istiyorr

 5. 2 sene önce

  MASAYA OTURMADAN YÜKSEKLERDEN UÇARLAR MASAYA OTURUNCADA 3,5 İLE3,5 ATARLAR

 6. 2 sene önce

  zam çok düşük olacak yüzde 2,5 bile olabilir. haberiniz olsun..

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!